Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ercan ATALAY: Engellilik ve spor

Ülkemizde engellilere yönelik ilk girişim, Türkiye Özürlüler Spor Federasyonu’nun kurulmasıdır

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Engelliler için dünyada ciddi anlamda sportif çalışmaların başlangıcı 1 Şubat 1945 olarak kabul edilir. O tarihte Londra'ya 70 kilometre mesafedeki Aylesbury kentinde Stoke Mandeville Rehabilitasyon Merkezi'nde Dr. Ludwig Guttmann tarafından 2. Dünya Savaşı'nda şarapnel parçaları ile çeşitli şekillerde yaralanmış parapleji hastalarının rehabilitasyonu için spor kullanılmaya başlanmıştır.
Dr. Guttmann ilk olarak okçuluk, bowling, bilardo ve masa tenisini kullanmaya başlamıştır. Dr. Guttmann 28 Temmuz 1948 tarihinde 1. Stoke Mandeville Özürlüler Oyunları'nı düzenlemiştir. Bu oyunlara savaş gazisi 16 kişi katılmıştır. 1949' da düzenlediği ikinci oyunların ödül dağıtımı sırasında Dr. Guttmann "Özürlülerin spor etkinliklerinin İngiltere sınırlarının dışına çıkartılıp, uluslararası düzeye getirilmesini" önermiştir.
O dönemde çok ilgi görmeyen bu öneriden üç yıl sonra 1952'de Hollanda'dan küçük bir özürlü sporcu kafilesi gelmiş ve ilk uluslararası ilişki gerçekleşmiştir.
Ülkemizde 8 Mayıs 1990 tarihinde Ankara'da bir spor şurası toplanmıştır. Bu şurada alınan kararlar doğrultusunda 21 Kasım 1990 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye Özürlüler Spor Federasyonu (TÖSF) kuruldu.
Federasyonun kuruluş amacı şöyleydi: "Özürlü sporcuların gerçekleştirdikleri tüm sportif etkinlikleri bünyesinde toplayıp geliştirmek, bu çalışmaları yurt genelinde yaygınlaştırıp, sporu rehabilitasyonun bir parçası haline getirmek ve uluslararası etkinliklerde özürlü sporcuya çağdaş yarışma ortamının hazırlanması için gerekli çalışmaları planlamak ve uygulamak."
2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda madalya kazanan milli sporcular, hayatlarını değiştiren spor sayesinde birçok engelin aşılabileceği mesajını verdi. Sporcularımız Rio'da 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya kazanarak milli takım olarak bizlere büyük gurur yaşattılar.
Altı yıldan beri severek yürütmekte olduğum Bedensel Engelliler Federasyonu Adana İl Temsilciliği görevimi gücümün yettiği kadar yerine getirerek, engelli sporcularımıza yardımcı olmaya çalışıyorum. El birliği ile engellerimizi kaldıralım, Engelliler Haftamız kutlu olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan ATALAY: Engellilik ve spor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN