Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSTANBUL HAVALİMANI HABERLERİ

İstanbul havalimanı ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika İstanbul Havalimanı haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. İstanbul havalimanı konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 1911 İstanbul Havalimanı haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 00:00
İSTANBUL HAVALİMANI İLE İLGİLİ HABERLER

İstanbul Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTFM), Türkiye'nin İstanbul şehrine hizmet veren bir uluslararası havalimanıdır. Şehrin Avrupa Yakası'nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki yer alan havalimanı 29 Ekim 2018'de açıldı. Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet vermesi planlanmaktadır. İnşa aşamasında iken havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında adı İstanbul Havalimanı olarak açıklanmıştır. Yeni havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013'te İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifi olan 22,152 milyar euroluk bir teklif ile kazandı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı.

Havalimanının inşaatındaki çalışma koşullarının yetersizliği ve işçi ölümlerine dair haberler zaman zaman muhalif basın aracılığıyla kamuoyuna yansıdı. Ölümlerin kamuoyundan gizlendiği ve Şubat 2018 itibarıyla 400 işçinin hayatını kaybettiğine dair iddialar Çalışma Bakanlığı'nı açıklama yapmak durumunda bıraktı. Bakanlık açıklamasında ölen işçi sayının 27 olduğunu iddia etti.[8][9] Eylül 2018'de havaalanı işçilerinin şartların iyileştirilmesi talebiyle düzenlediği geniş katılımlı eyleme jandarma tarafından TOMA ve biber gazı ile müdahale edildi. İnşaat-İş Sendikası eylemin ardından 600'e yakın işçinin gözaltına alındığını öne sürdü

SON DAKİKA