Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Rıza Zaman: "Başkanlık Sistemi Tabu Değil"

Giriş Tarihi: 6.4.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:36
Ak Parti 2.Bölge Milletvekili Aday Adayı Ali Rıza Zaman, Türkiye’yi Hedef 2023 vizyonuna götürecek olan istikrarın devamı, için başkanlık sisteminin önemli olduğunu söyledi.
AK Parti İstanbul 2.Bölge Milletvekili Aday Adayı Ali Rıza Zaman, başkanlık sistemininin Yeni Türkiye yolunda en önemli etkenlerden olduğunu belirterek AK Parti’nin Kurucu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde yürünen ’Hedef 2023 Vizyonu’nun, Türkiye’nin geleceği açısından hayati önem taşıdığını ifade etti.
“Türkiye’nin iç istikrarı, güvenliği, geleceği ve barış içerisinde yaşaması 7 Haziran’daki seçimlerin sonucuna göre, başkanlık sistemi konusunda atılacak adımlara bağlıdır” diyen Ali Rıza Zaman, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu sistemin değişebilecek olmasına tabu olarak bakmamak lazım. Bugün 30 ilde Büyükşehir yapıları revize edildi ve yerinden yönetimin güçlendirilmesi anlamında yetkileri genişletildi. Kimse de buna Türkiye parçalanıyor demedi. Bundan sonrası da Büyükşehir yasasının halkın beklentilerini karşılayıp karşılamadığına bağlıdır. Ben bunu tabu olarak görmüyorum. Üniter yapılarda da başkanlık sistemleri kurulabilir.
Geçmişimize bakarsak; Osmanlı’da eyalet sistemi vardı. Bugünkü idari yapımız Cumhuriyet döneminde kuruldu. Geçmiş zamanda OHAL bölgelerimiz vardı. İhtiyaca göre bunların hepsi yapılabilir. Sosyolojik ve siyasi yapımız Türkiye’nin idarisini yeniden tanımlanması anlamında herhangi bir handikap oluşturmaz.
Bir de devam eden bir çözüm sürecimiz var. Bu süreç parlamenter sistemde de, başkanlık sisteminde de devam edebilir. Çözüm sürecine kendisini adamış olan hem Türklerin hem Kürtlerin güven duyduğu güçlü bir figürün varlığı, Türkiye’de çözüm sürecinin başarıya ulaşması, toplumsal barışın sağlanması ve ihtiyaç duyulan toplumsal entegrasyonun yeniden sağlanması anlamında en önemli olan unsurdur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Rıza Zaman: "Başkanlık Sistemi Tabu Değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN