Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hanefi Bostan: “Kyk Yurt Müdürü Atamalarını Yargıya Taşıdık”

Giriş Tarihi: 9.7.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Türk Eğitim Sen İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, sınavsız yapıldığı iddia edilen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt müdürü atamalarının iptal edilmesi için dava açtıklarını açıkladı.
Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, KYK yurt müdürü atamalarıyla ilgili açıklama yaptı. Hanefi Bostan yaptığı yazılı açıklamada “15.04.2015 tarihinden itibaren Bakanlık Merkez Teşkilatı ile Spor Genel Müdürlüğü ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğünde 638 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamemin geçici 13’üncü maddesi gereğince, genel müdür yardımcısı, müşavir, teftiş kurulu başkanı, ı. hukuk müşaviri, müstakil/unvanlı daire başkanı, daire başkanı, bölge müdürü, bölge müdür yardımcısı, gençlik hizmetleri ve spor il müdürü, gençlik hizmetleri ve spor ilçe müdürü, federasyon genel sekreteri, yurt müdürü ve gençlik merkezi müdürü araştırmacı kadrosuna atanmıştır” dedi.
Sınavsız atama yapıldığını öne süren Bostan, “Kasten Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda 2011 yılından itibaren sınavla yükselmeye tabi üst kadrolar için sınav açılmamış, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği düzenlemesi geciktirilmiştir. Bu süre içerisinde boşalan ve sınavla atanması gereken üst kadrolara gerek kurum içinden gerekse kurum dışından pek çok sınavsız atama yapılmıştır. Yapılan hukuksuz atamalara karşı açılan davaların yargı kararlarını kurum önce uygulamamış ve kararların uygulanması için tekrar dava açılması gerekmiştir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği 29 Kasım 2014 tarihli ve 29190 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bu tarihten itibaren de görevde yükselmeye tabi kadrolar için herhangi bir sınav açılmamıştır” diye konuştu.
Yönetici kadronun görevden alınarak araştırmacı yapıldığını iddia eden Hanefi Bostan, “6639 sayılı torba kanunla 638 sayılı kanun hükmünde kararnamemin geçici 13 üncü maddesi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda atamayla gelen genel müdür yardımcılarından başlayarak sınava tabi yurt müdürlerine kadar tüm yönetici kadro görevden alınarak araştırmacı yapıldı. Hiçbir dayanağı ve gerekçesi olmadan yapılan bu uygulamada sınavla gelen yurt Müdürlerinin kazanılmış hakları hukuka aykırı olarak ellerinden alındı. Boşaltılan bu kadrolara bir kereye mahsus olmak üzere sınavsız atamalar yapılmaya başlandı” şeklinde konuştu.
Sınavsız yapılan yurt müdürü atamalarının iptali için yargıya başvurduklarını kaydeden Bostan, “Türk Eğitim-Sen tarafından sınavsız olarak yurt müdürü kadrolarına yapılan atamaların dayanağı yönetmelik hükmünün Danıştay 5. dairesince yürütmesinin durdurulduğundan bahisle, anılan yargı kararı uygulanarak sınavsız yapılan yurt müdürü atamalarının iptal edilmesi istemiyle konu yargıya taşınmış ve Ankara 14. İdare Mahkemesi’nce sınavsız yapılan yurt müdürlüğü atamalarının yürütmesi durdurulmuştu. Yürütmesi durdurulan atamalar konusunda Ankara 14. İdare Mahkemesi iptal kararı vermiştir. İptal kararının gerekçesinde ‘yukarıda aktarılan mevzuat uyarınca yargı kararının aynen ve gecikmeksizin uygulanmasının zorunlu olduğu, Danıştay ve idare mahkemelerince verilen iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarının da işlemi veya düzenleyici işlemi tesis edildiği tarihten itibaren hukuka aykırı kıldığı hususları birlikte değerlendirildiğinde, davalı idarece; Danıştay Besinci Dairesi kararı sonrası hukuka aykırı hale geldiği tartışmasız olan 32 adet yurt müdürü atamasının iptal edilerek mevzuata uygun bir şekilde yeniden atama yapılması gerekirken, davacı Sendikanın Danıştay Besinci Dairesi kararının uygulanarak atamaların iptal edilmesi istemiyle davalı idareye yaptığı bu yöndeki 14.04.2014 tarihli başvurusunun zımnen reddine ilişkin işlemde, Anayasanın 138. maddesi ile 2577 sayılı Yasanın 28. maddesine ve hukuka uygunluk bulunmamaktadır’ denilmektedir. Bu karar uyarınca sınavsız yapılan yurt müdürü atamalarının hepsi iptal edilmiştir” dedi.
Hanefi Bostan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mahkeme kararlarına rağmen, aksi uygulamalarda bulunmak ülkeyi felakete sürüklemekten başka bir anlam taşımamaktadır. Hukuksuzluğu ve haksızlığı teşvik etmek anarşiye davet çıkarmaktan başka bir şey olmasa gerektir. Bilindiği üzere, duyuru yapılmadan mülakatla yurt müdürü ataması uygulanmasına son verilmesi ve bu kapsamda yapılan yurt müdürü atamalarının iptal edilmesi hususunda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunmuştuk. Ancak, yapmış olduğumuz başvuru 15.04.2015 tarihli ve 29327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6639 sayılı bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanunun 22. maddesiyle 638 sayılı kanun hükmünde kararnameye eklenen geçici 13. maddenin birinci ve üçüncü fıkraları gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. Türk Eğitim-Sen olarak, 25.06.2015 tarih ve 814 sayılı dilekçe ile yapmış olduğumuz başvurunun reddine ilişkin 03.07.2015 tarih ve 903. 99 sayılı işlemin ve duyuruya açılmadan yapılan tüm yurt müdürü atamalarının yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali ile başvurumuzun reddine ilişkin işlemin gerekçesi olan 15.04.2015 tarihli ve 29327 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6639 sayılı Kanunun 22. maddesiyle 638 sayılı kanun hükmünde kararnameye eklenen Geçici 13. maddesinin 3. Fıkrasında ‘atamaya ilişkin somut kriterlere ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin’ anayasaya aykırı olması nedeniyle somut norm denetimi yapılmak üzere dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talebiyle dava açmış bulunmaktayız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hanefi Bostan: “Kyk Yurt Müdürü Atamalarını Yargıya Taşıdık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN