Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Demir: “Barınak Baskını Adi Bir Olay”

Giriş Tarihi: 14.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Yedikule Hayvan Barınağı’nın basılarak 9 pitbull köpeğinin çalınmasının ardından barınağı ziyaret ederek, incelemelerde bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Basit ve adi bir olay. Çocukların muhtemelen buradaki köpeklerin kaçırılıp, sokaklarda dövüşlerde kullanılmak üzere yaptıkları bir iş” dedi.
Fatih Belediyesi’ne ait Yedikule Hayvan Barınağı’nda geçtiğimiz cumartesi günü sabaha karşı kimliği belirsiz kişiler barınağı basarak 9 pitbull cinsi köpeği çaldı. Bir kişinin yakalandığı olayda 9 köpekten 5 tanesi bulunarak barınağa teslim edildi.
Yaşanan olayın ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, barınağı ziyaret ederek, konuyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.
Güvenliğin büyükşehirlerin hemen hemen en büyük problemi olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir, “Bu olay olduktan sonra emniyet güçleriyle birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde bu olayı gerçekleştiren tinerci diye tabir edilen çocuklar. Onlardan biri yakalanıp, olaya karışan biri olduğu tespit edilince, buradan kaçırılan köpekler tekrardan bulunup barınağımıza getirilmişlerdir. Basit ve adi bir olay. Çocukların muhtemelen buradaki köpeklerin kaçırılıp, sokaklarda dövüşlerde kullanılmak üzere yaptıkları bir iş” şeklinde konuştu.
“BARINAĞIN SEMBOL BİR DEĞERİ VAR”
Mustafa Demir, yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Barınağımızın ülkemizi de aşan bir sembol değeri de var. Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’nın bu tür şeylerle anılması her şeyden önce haksızlık ve de üzüntü verici. Olaydan sonra etrafta sürekli zabıtalarımızın ring attığı bir yer burası. Geçen sene burayı yeniden düzenledik” dedi.
Başkan Demir, Yedikule Hayvan Barınağı’nın, Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezi dışında yapılacak olan barınağa taşınacağı ve barınakta güvenlik sorununun olduğu iddialarını da değerlendirdi.
“BARINAK SAHİPSİZ DEĞİL”
“Barınağın 14 yıllık bir geçmişi var” diyen Mustafa Demir, “Ben 11 yıllık belediye başkanıyım ve bu barınağı da gözüm gibi koruyorum. Bu barınakta bizim 11 tane işçimiz var, bunların 5 tanesi bu barınakta kalıyor. Barınak sahipsiz değil. Bizim derdimiz burada hayvanları tutsak etmek değil, hayvanlarla insanları bir araya getirecek özgün bir yer burası. Ben bunun dedikodudan ibaret olduğunu düşünüyorum. Ben belediye başkanıyım ve konudan haberim yok. Böyle bir talep söz konusu olmadı ne Büyükşehir belediyesinden, ne de bizden öyle bir öneri olmaz” diye konuştu.
Başkan Demir, açıklamalarının ardından barınakta bulunan köpekleri sevdi.
“BARINAKTAN 9 PİTBULL KÖPEK ÇALINDI”
Yedikule Hayvan Dostları Derneği Başkanı Özen Baydoğan ise yaşanan olayla ilgili bilgi vererek, “Cuma gecesi, cumartesi sabaha doğru köpeklerin çok havlaması üzerine arkadaşlar koşup bakmaya gittiklerinde tinercilerin pitbull kafeslerine girdiğini, 5 tane köpeği çalarak uzaklaşmaya başladıklarını ve tüm kafeslerin kilitlerini kırarak köpeklerin birbirlerine girmesine sebep olduklarını fark ediyorlar. Bir grup arkadaş yaralanan köpekleri kurtarmaya çalışırken, bir grup ise takip ediyor ancak yakalanamıyorlar. Ertesi gün yine 10.30 civarında kalabalık bir tinerci grubu tekrar barınağa baskına geliyor. Bunun üzerine polise haber veriyoruz. Ancak polis gelene kadar bir köpeği daha çalarak uzaklaşıyorlar” dedi.
Olaydan sonra barınağa gelerek tekrar köpek çalmaya çalışanlardan birinin yakalandığını belirten Özen Baydoğan, şahıstan şikayetçi olmaları üzerine çalınan 9 köpekten 5’ine ulaştıklarını söyledi.
Baydoğan, “Köpek dövüştürenler tarafından bu adamlardan isteniyor ve bu adamlar alıp onlara götürüyor olabilir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Demir: “Barınak Baskını Adi Bir Olay”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN