Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Akyürek: Ülkeyi belediyeler güçlendirir

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'nin büyümesi için belediyelerin daha güçlenmesi gerektiğini, yeni büyükşehir yasasının bunu öngördüğünü belirtti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında gerçekleştirdiği belde ziyaretleri kapsamında Karapınar ve Emirgazi İlçeleri'nin beldelerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Akyürek, kar yağışı ve soğuk havada gerçekleşen ziyaretlerde daire başkanları ile birlikte Karapınar'ın Hotamış, İslik, Yeşilyurt, Kayalı Beldeleri ile Emirgazi'nin Işıklar Beldesi'ni ziyaret etti. Programlarda belde sakinlerine Yeni Büyükşehir Yasası'nın getirdiklerini anlatan Başkan Akyürek, yasa ile bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılmasının amaçlandığını ifade etti. Türkiye'nin vizyonunun son yıllarda değiştiğine dikkat çeken Başkan Akyürek, ülkenin dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına girme ve lider ülke olma hedefine ulaşacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Türkiye'nin hedefine ulaşmasında belediyelerin rolünün bundan sonra çok fazla olacağını vurgulayan Başkan Akyürek, "Yeni Büyükşehir Yasası bunu öngörüyor. Türkiye'nin lider ülke olması için şehirlerimizin ve belediyelerimizin daha güçlenmesi lazım. Konya, Avrupa'daki birçok ülkeden toprak alanı olarak büyük. Tarımsal üretimin neredeyse 4'te birine yakınını üretiyoruz. Hayvancılıkta birinci sırada, sanayi ve üretim mamullerinde çeşitlilik var. Üretim çeşitliliği bir şehrin gücünü oluşturuyor. 5 üniversite var. Konya'da temel meseleler büyük oranda çözüldü" dedi.

TARIM VE HAYVANCILIK DAİRESİ

Beldelerde önce altyapı, yol, su kanalizasyon gibi yatırımlara gireceklerini, 5 yıl içinde köy ve beldelere en az 1 milyar lira yatırım yapılacağını belirten Başkan Akyürek, "Belde ve köyler mevcut yatırımların üstünde yatırım alacak. İlçeler artık metropol ilçe oldu. Bölgelerin meclis üyeleri Konya'da hem bölge yatırımlarını takip edecek. Artık Konya denince akla şehrin tamamı gelecek" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilk defa Tarım ve Hayvancılık Dairesi Başkanlığı kurulacağını da hatırlatan Akyürek, yıllık destek rakamlarının 3-4 katına çıkacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Akyürek: Ülkeyi belediyeler güçlendirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN