Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim köyde piyano bile var

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Bizim köyde piyano bile var

Geçtiğimiz yıl vefat eden ’ın Karaözü köyündeki kendi adını taşıyan kültürevine hediye ettiği piyano, gençlere ilham kaynağı oldu

'nin 600 kişilik nüfusa sahip Karaözü Mahallesi'nin gençleri ve çocukları, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ressam, gazeteci ve yazar 'ın hediye ettiği piyanoya büyük ilgi gösteriyor. Fikret Otyam'ın anısına yaptırılan ve adının verildiği kültürevinde bulunan ve Otyam tarafından bağışlanan piyano genç sanatçı adaylarına ilham kaynağı oluyor. Otyam'ın 1963'te gazetedeki köşe yazısında Karaözü'ne yer vermesi üzerine köyün işadamları Faris ve Nazım Kılıç'ın katkılarıyla 2012'de yapılan 2 katlı kültürevindeki piyano, en çok da yörenin tutkunu çocuk ve gençlerinin ilgi odağı durumunda.

KONSERVATUVARA HAZIRLANIYOR
Yaklaşık 4 yıldır kültürevinde bulunan piyano, şimdilerde konservatuvara hazırlanan 19 yaşındaki Sevim Ceren Doğanay, tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda bağlama tutkunu olan Doğanay, her gün Fikret Otyam Kültürevi'ne gelerek hem piyano çalıp yetenek sınavına hazırlanıyor hem de çocuklara piyano öğrenmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Doğanay, üniversitede konservatuvarda okumak istediğini, yetenek sınavına da Fikret Otyam Kültürevi'nde hazırlandığını söyledi. Kültürevinin kendisi için büyük bir şans olduğunu anlatan Doğanay, şöyle devam etti: "Sınava bağlama ile katılacağım ancak piyano mecburi enstrüman. Sabah kalkıp buraya geliyorum, 2.5 saat piyano çalıyorum. Yetenek sınavına hazırlanan arkadaşlarım, 'Sınava nasıl hazırlanıyorsun, Kayseri'ye mi gidiyorsun?' diye soruyorlar. Ben de bizim köyde piyano olduğunu, burada çalıştığımı söylüyorum. 'Nasıl yani orası köy değil mi, köyde piyano mu var?' diye şaşırıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim köyde piyano bile var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN