Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göbeklitepe hakkında her şey

Tarihin sıfır noktası, bildiğimiz tarih yeniden yazılacak, insanlığın bilinen en eski mabedi, yüzyılın arkeolojik keşfi... Göbeklitepe deyince birtakım iddialı cümleleri arka arkaya sıralayabiliriz. Ama bu iddiaların altını doldurma noktasında işin uzmanı olmayan bizler ne söyleyebiliriz?

Giriş Tarihi: 10.1.2020 ABONE OL
Göbeklitepe hakkında her şey

İşte Göbeklitepe ile ilgili sınavımız da burada başlıyor. Oysa 90'lardan beri hayatımızda Göbeklitepe. Yıllar süren kazılar, ortaya çıkan gerçekler, bu gerçekler üzerine ortaya atılan savlar, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi... Göbeklitepe sürekli karşımıza çıkıyor, unutturmuyor kendini ve genelgeçer bilgilerle burayı kavramak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Ama bir yerden başlamak gerek. Peki nereden? Gazeteci Doğan Satmış'ın 50 Maddede Göbeklitepe Sırları adlı kitabı işte bu noktada önemli bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Karakarga Yayınları'ndan çıkan kitap, Göbeklitepe'yle ilgili merak edilen ne varsa anlatıyor.

Prof. Dr. Klaus Schmidt'in burayı keşfinden başlayarak, Göbeklitepe'nin macerası yalın bir dille ele alınıyor. Bu tarihi yer, nasıl dünyanın gündemine oturdu, ortaya çıkan yapılar neler ifade ediyor, 12 bin yıl öncesinde yaşayan insanlar bu yapıları nasıl yaptı, yapıların üzerindeki simge ve figürler neyi ifade ediyor gibi türlü sorulara kitap yanıt veriyor.Bir yandan burayı keşfeden Schmidt'i onurlandıran, bir yandan Göbeklitepe'yi konunun uzmanları dışında kalan okurlara layıkıyla anlatan bu kitap naçizane kütüphanenizde bulunsun. Nihayetinde tarihin yeniden yazılmasına neden olacak bir yerse Göbeklitepe bizim de bu topraklarda yaşayanlar olarak hakkında doğru düzgün bir bilgimizin olması gerek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göbeklitepe hakkında her şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN