Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raftakiler

Giriş Tarihi: 10.1.2020 ABONE OL
Raftakiler
MACELLAN
Laurence Bergreen
Çevirmen: Ebru Kılıç
Biyografi
İş Bankası Kültür Yayınları
448 s., 55 TL
O, Kaşifler Çağı'nın en büyük kaşiflerinden, yıllar sonra ismi uzay araçlarına, boğazlara verilmiş birisi. Ferdinand Macellan'ın 1480-1521 yılları arasındaki görece kısa ama dolu dolu geçmiş 41 yıllık yaşamı Laurence Bergreen'in kaleminden okurlarla buluşuyor. Üstelik elimizdeki biyografi, tutkulu ve vazgeçmeyen bir adamın imkansızları imkanlı kıldığı bir macera romanı gibi sürükleyici bir seyir defteri niteliğinde...

YÜZYILIN İÇİNDEN DÜŞEN ADAM
Moritz Rinke
Çevirmen: Ömürnaz Kurt
Roman
Can Yayınları
456 s., 43.50 TL
Berlin'de yeni bir hayat kurmaya çalışan Paul Kück'ün hayatı, annesinden gelen bir telefonla bambaşka bir seyre girer: Heykeltıraş dedesinden yadigâr evleri, bataklık bölgesinde yavaş yavaş toprağa gömülmektedir. Paul tadilatla ilgilenmek üzere yıllar sonra memleketine dönmek zorunda kalır. Moritz Rinke, Yüzyılın İçinden Düşen Adam'da 68 kuşağını da dahil ediyor anlatısına, absürt insan yaşamlarını da farklı zaman katmanlarını da...

İTHAKA'YA YOLCULUK
Demir Özlü
Roman
Yapı Kredi Yayınları
160 s., 20 TL
İthaka'ya Yolculuk, Demir Özlü'ye 1998 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandırmış uzun soluklu, çok boyutlu bir anlatı. Roman şimdi Yapı Kredi Yayınları etiketiyle tekrar raflarda. Memleketinden ayrı düşmek zorunda kalmış bir yazarın sürgündeki ilk yıllarının yalnızlığı, boşluğu ve kederiyle yazdığı, hem içinde yaşadığı ortamı hem de çocukluğundan başlayarak bütün geçmişini bir sorgulama diliyle anlattığı bir kitap.

ANTAKYA'DA KAHVALTI YAPMAK
Barış Deveci
Yemek
Alfa Yayıncılık
168 s., 49 TL
Hataylı yazar Barış Deveci, Türk mutfağının en önde gelen temsilcilerinden biri olan memleketine bizleri götürüyor ve bu eşsiz kentin kahvaltı kültürünü okurlarına sunuyor. Antakya ve çevresindeki bölgeyi gezip oradaki farklı kültürlerdeki farklı lezzetleri deneyimleyen yazar, kitabında yedi kadından 49 tarif alt başlığıyla bu yemekleri paylaşıp şöyle bir sloganla çağrısını sonlandırıyor: "Hatay'a gelmeyen hataya düşer..."

OSMANLI'DAN CUMHURİYET'E JANDARMA
Süleyman Tekir
Tarih
Timaş Yayınları
472 s., 40 TL
Askeri tarih alanında araştırmalar yapan Süleyman Tekir bu çalışmasında da, Osmanlı İmparatorluğu'nda jandarmanın kuruluşundan erken Cumhuriyet yıllarına kadar bu teşkilatın geçirdiği safhaları ele alıyor. Arşiv belgeleri ışığında devlet ve toplum arasında aracı bir teşkilat olan jandarmanın kuruluş hikayesinin anlatıldığı bu çalışma Türk Askeri Tarihi alanında önemli bir boşluğu doldurmaya aday nitelikte.

KALİTE ÜLKESİ
Marc-Uwe Kling
Çevirmen: Murat Karlıdağ
Bilim kurgu
Epsilon Yayınevi
368 s., 32.50 TL
"Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin mizahı ile 1984'ün karanlığının zekice bir birleşimi!" Marc- Uwe Kling'in romanı Kalite Ülkesi'nin arka kapağında roman bu cümle ile tanımlanıyor ki yalnızca bu ifade bile hayli merak uyandırıcı. Dünyanın en iyi ülkesi Kalite Ülkesi'nde çalışmayan makineleri hurdaya çeviren Peter'ın hikayesi hem fazlasıyla hiciv dolu hem de günümüz toplum sistemlerine dair sert eleştirileri içinde barındıran bir eser.

TRENDEKİ DERVİŞ
Tevfik El-Hakim
Çevirmen: Nabi Avcı
Tiyatro
Profil Kitap
128 s., 20 TL
"Evrende insanın konumu tuhaftır: Sürekli sormak, cevap almak ister insan. Sorularına evrenden bir karşılık gelmezse, o zaman vay o evrenin haline!.. Ya evreni ya da kendi kendini yok etmeye meyillidir o zaman." Mısırlı yazar Tevfik El-Hakim işte bu sorgulamalar üzerine kuruyor metnini. Felsefi ve psikolojik atmosferini, dinamik bir polisiye tarzıyla birleştiren Trendeki Derviş'in çevirisi ise Nabi Avcı'ya ait...

BAŞKA DÜNYALARDA YAŞAM VAR MI?
Osman Nuri Eralp
Bilim
Say Yayınları
128 s., 15 TL
Osman Nuri Eralp'in 1918 tarihli bu kitabı, Tükiye'de kaleme alınmış muhtemel ilk astrobiyoloji metni olarak görülüyor. Asırlardır insan zihnini meşgul eden, gezegenimizin dışında bizden başka yaşam olup olmadığı sorusunun cevabını Güneş sistemindeki gezegenlerin tarihine bakarak arayan kitap, yeryüzündeki evrimin tarihini çerçeve olarak kullanıyor ve bu sürecin başka gezegenler için de geçerli olduğunu özgün bir dille ele alıyor.

KEMAL SUNAL FİLMLERİNDE FOLKLOR VE MİZAH
Mustafa Dinç
Sinema
Hiperlink
462 s., 50 TL
Kemal Sunal ve onun yer aldığı filmler şüphesiz ki Türk sinemasının önemli köşetaşlarından birini oluşturur. 2018'de doktora tezi olarak sunduğu çalışmasını daha da genişletip kitaplaştıran Mustafa Dinç, söz konusu eserinde usta aktörün güldürüsündeki unsurları halk edebiyatımızın gelenekselleşmiş kahramanlarıyla ilişkilendiriyor. Mustafa Dinç, Sunal'ın yer aldığı 82 sinema filmini bu doğrultuda kapsamlı bir biçimde ele alıyor.

MİMARLIK CEP SÖZLÜĞÜ
Doğan Hasol
Mimari
Remzi Kitabevi
224 s., 23 TL
Mimarlık Cep Sözlüğü, Doğan Hasol'un 40 küsur yıllık deneyiminin bir ürünü olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü'nün özünü damıtıp farklı bir anlayışla yorumlamasıyla ortaya çıkmış bir eser. Sözlük, mimarlık öğrencileri ve mimariye ilgi duyan herkes için elverişli bir kaynak olma iddiasında. Bununla birlikte kullanılan dil ve içerik sözlüğü sadece konunun ilgilileri için değil sanat ve tasarıma ilgi duyanlar için de cazibeli hale getiriyor.

MİZAH
Terry Eagleton
Çevirmen: Melih Pekdemir
Felsefe
Ayrıntı Yayınları
160 s., 20 TL
İrlanda asıllı İngiliz akademisyen ve yazar Terry Eagleton günümüzün en özgün edebiyat kuramcılarından biri. Özellikle Marksist edebiyat kuramı üzerine çalışmaları bulunan ve modernite üzerine eğilen Eagleton, bu kitabında ise mizah kavramını felsefi açıdan ele alıyor. Mizahı "Tahayyülü hakikaten etkileyerek ve eğlendirerek yapılan basit ve sade bir konuşma tarzı" olarak tanımlayan yazar farklı bir yolculuk vaat ediyor.

AĞAÇLARIN ÖZEL HAYATI
Alejandro Zambra
Çevirmen: Çiğdem Öztürk
Öykü
Notos
91 s., 10 TL
Şilili yazar Alejandro Zambra, İspanyolcanın en seçkin yazarları arasında gösterilen bir isim. Bir öykü kitabı olan ikinci eseri Ağaçların Özel Hayatı'nda ise Zambra bizleri geçmiş ve geçmişin 'belki'leri ile gelecek ve geleceğin getirebilecekleri üzerine bir hikâyeler zinciri ile baş başa bırakıyor. Birbirini takip eden doğaçlama hikayelerin yer aldığı metin, kısa ama çarpıcı ve bütünlüklü bir okuma aktivitesi sunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raftakiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN