Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin Tarihine Işık Tutacak Sempozyum Başlıyor

Giriş Tarihi: 2.4.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Kocaeli’nin Tarihine Işık Tutacak Sempozyum Başlıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Kara Mürsel Alp Ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II başlıyor.
Büyük bir tarihi ve kültürel birikime sahip Kocaeli’nde şehrin tarihine sahip çıkan ve kent hafızasını oluşturmayı amaçlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl başlattığı Kocaeli Tarihi Sempozyumlarına devam ediyor. Bu yıl 3-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II etkinliğinde Osmanlı’nın ilk amirallerinden, Karamürsel’de ilk donanmayı kuran Karamürsel Alp ele alınacak. 2014 yılında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu, tarihçiler ve akademisyenler tarafından yoğun ilgi görmüş, Türkiye çapında ses getirmişti.
3 NİSAN’DA AÇILIŞ OTURUMU
Sempozyumun ilk gününde protokol konuşmaları ardından Prof. Dr. Azmi Özcan’ın başkanlığında Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Maria Pia Pedani ve Prof. Dr. Chakib Benafri tarafından “Karamürsel’den Cebelitarık’a Türk Denizcilik Tarihi” konulu açılış sempozyumu gerçekleştirilecek.
KARAMÜRSEL İLÇESİNE ADINI VERDİ
Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine de adını veren Kara Mürsel Alp’in kent için öneminin yanı sıra Kocaeli tarihinde denizciliğin gelişimi, kente sağladığı katkı sempozyumda ele alınacak. Bölgede ortaya çıkan büyük medeniyetlerin bir parçası olan Kocaeli bölgesi, Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği yerlerden biridir. İstanbul başkent olduktan sonra Kocaeli, Osmanlı Devleti’nin Anadolu’ya açılan kapısı, yol ağının ana güzergahı olmuş. Her devirde denizcilik tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olduğu bilinen Kocaeli’nde, Osmanlı’nın ilk tersanesi Karamürsel’de kurulmuş, yine bölgede bulunan İzmit, Kefken, Kerpe ve Karamürsel tersanelerinde pek çok gemi inşa edilmişti. Hatta Kara Mürsel Alp’in adını alan Marmara’ya özel bir gemi modeli de üretilmişti. Bu yönüyle sempozyum Osmanlı Denizciliği ile geçmişten bu güne İzmit’te denizcilik faaliyetlerine ışık tutması bekleniyor.
173 AKADEMİSYEN, 153 TEBLİĞ
“Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” ye katılmak için çok sayıda akademisyen başvurdu. Bilim Kurulu tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde 173 katılımcının sempozyuma katılması uygun görüldü. İçlerinde yabancı akademisyenlerin de olduğu katılımcılar sempozyum boyunca 153 tebliğ sunacak. Bu yıl konuğumuz olacak 173 akademisyenin sunacağı 153 tebliğ de yine Sempozyum Tebliğleri Kitabı haline getirilecek.
6 SALONDA 36 OTURUM
Bu yıl ikincisini düzenlenen sempozyum 3- 4-5 Nisan 2015 tarihlerinde Wellborn Luxury Otel’inde, 6 ayrı salonda tebliğlerin sunulmasıyla gerçekleştirilecek. 09.00-17.00 saatleri arasında düzenlenecek toplam 36 oturumdan oluşacak sempozyum, Kocaeli’nin tarihi ile ilgili yeni birçok bilgiyi gün yüzüne çıkaracak.
TEBLİĞLER KİTABI HAZIRLANDI
Öte yandan 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi bu Sempozyumu-I’na yerli ve yabancı birçok üniversiteden 115 katılımcı gelerek, 102 tebliğ sunmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu makaleleri bir kitapta toplayarak, gelecek nesillere bırakılacak önemli bir belge hazırlanmış oldu. 1810 sayfa olan çalışma 3 cilt halinde basıldı.
TÜRKİYE ÇAPINDA SES GETİRDİ
Kocaeli tarihinin pek çok bilinmeyeni, sempozyum ve hazırlanan bu kitapla gün yüzüne çıktı. Bu sempozyum, son yıllarda Türkiye’ni tarih konusunda gerçekleştirilen en önemli sempozyumlardan birisi olarak kendisin göstermeyi başardı.
BAHADIROĞLU’NDAN HİKAYE KİTABI
Bu yıl yine sempozyumla birlikte farklı etkinlikler de programda yer alacak. Tarihi milyonlara sevdiren ünlü edebiyatçı ve çocuk romanları yazarı Yavuz Bahadıroğlu tarafından Kara Mürsel Alp’i konu alan bir hikaye kitabı yazılacak.
E-KİTAP HALİNE GELECEK
Ayrıca bu kitap, e-Kitap haline de getirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl 6. sınıflara yani ortaokul birinci sınıf öğrencilerine verdiği 27 bin tablet bilgisayara internete bağlandıkları anda e-Kitap yüklenecek. Türk denizcilik tarihine değerli katkılarından Prof. Dr. İdris Bostan’a, ‘Kocaeli Tarih Ödülü’nü takdim edilecek.
3 FARKLI SERGİ AÇILACAK
Bu yıl fuaye alanında 3 farklı sergi olacak. Bu sergilerin ilkinden tarihin en önemli denizci devletlerinden birisi olan Venedik’in, Devlet Arşivleri’nden 30 belge sergilenecek. Ayrıca Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden de dönem ile alakalı 50 belge yine fuaye alanında sergilenecek. Alan da bir de Gölcük KO-MEK Gemi modelleri sergisi olacak.
NUSRET MAYIN GEMİSİ, ÜSKÜDAR VAPURU
Çanakkale zaferinin kahramanlarından Nusret Mayın Gemisi, iade-i ziyaret için Japonya’ya giden ve dönüşte fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni, İzmit-Gölcük seferini yaparken yolcularıyla birlikte sulara gömülerek büyük bir faciaya neden olan Üsküdar Vapuru, Osmanlı’nın kadırgaları ve saltanat kayıkları da sergide yer alacak tarihe mal olmuş önemli gemi modellerinden olacak.
DONANMA FIRKATEYNİ EŞLİK EDECEK
Ayrıca Donanma Komutanlığı’na bağlı bir fırkateyn de sempozyum süresi boyunca Wellborn Otel’in önüne demirleyecek. 5 Nisan Pazar günü kapanış oturumunun ardından konuğumuz olan 173 akademisyene, Kocaeli’yi tanıtmak gayesiyle Gölcük Deniz Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi gezileri düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli’nin Tarihine Işık Tutacak Sempozyum Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN