Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdamar'ın süreci başlatıldı

Van Gölü'ndeki 'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nin Dünya Miras Listesi'ne alınması için başvuru yapıldı.

Giriş Tarihi: 27.6.2014 11:52
Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Van'ın Gevaş ilçesi sınırlarındaki 'nda Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yıllarında Keşiş Manuel'e yaptırılan Akdamar Kilisesi'nin Dünya Miras Listesi'ne alınması için Müzeler Genel Müdürlüğüne resmi başvuruda bulundu.

Başvuru ile ilgili makamında gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, kilisenin, eserlerin başvuruda taşıması gereken 10 kriterden 6 tanesini taşıdığını belirtti.

Akdamar Kilisesi'nin ilk olarak Dünya Miras Geçici Listesi'ne kabulünün gerektiğini ifade eden Aktuğ, "175 ülkenin üye olduğu UNESCO'nun 21 ülke temsilcisi tarafından listeye alınan bu değerler, değerlendirmeden geçtikten sonra listeye alınacaklar kararlaştırılıyor. Bizim yaptığımız müracaat neticesinde, 10 kriterden 6'sını taşıyan Akdamar Kilisesi'nin de mutlak suretle Dünya Miras Listesi'ne geçmesi mümkün olabilecek. Bakanlıkla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bakanlık olması gerekenlerle ilgili bizi yönlendirdi. Biz de oluşturulacak liste ile ilgili kriterleri değerlendirdik. Hazırlamış olduğumuz dosyayı Türkçe ve İngilizce kendilerine teslim ettik. 2014 yılı içerisinde değerlendirilecek, önce geçici listeye alınacak olan Akdamar Kilisesi'nin, daha sonra Dünya Miras Listesi'ne kabulü olacaktır" diye konuştu.

Herhangi bir eserin Dünya Miras Listesi'ne girebilmesi için tek bir kritere sahip olmasının yeterli olduğunu belirten Aktuğ, Akdamar Kilisesi'nin ise 10 kriterden 6'sına sahip olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdamar'ın UNESCO süreci başlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN