Dedesinin silahları için müze kurdu

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Kurtuluş Savaşı'nda Yunan askerleriyle çarpışan Halil Çavuş Efe'nin torunu Halil Tutam, ondan kalan silahları, evinin bahçesinde kurduğu ahşap müzede muhafaza ediyor.

Giriş Tarihi: 15.12.2014 15:49
Dedesinin silahları için müze kurdu
Tutam, yaptığı açıklamada, dedesinin, Yunan işgali sırasında Kabakçı Efe ve Derbentli Eyüp Efe ile savaştığını söyledi.

Halil Çavuş Efe'den kendisine miras kalan aynalı martin ve diğer silahlarla onun anısını yaşatmaya çalıştığını belirten Tutam, şöyle devam etti:

"Vatan, bayrak, Atatürk sevgisi, sadece okullarda okutulan derslerde kalmamalı. Çocuklarımız, gençlerimiz, bu değerlerimizin gerçek anlamını ailelerinden, bizim bildiğimiz anılardan da öğrenmeli. Ben de elimdeki, atalarımdan kalan malzemelerle bahçemde yaptığım küçük ahşap odada bir düzenleme yaptım. Kurtuluş Savaşı'nın lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün büstünü yaptırdım ve arkasına bayrağımızı astım. Torunlarıma ve gençlere, dedelerimizin Kütahya'da, Emet'te ve Tavşanlı'da yaşadıklarını anlatıyorum."

Dedesi ve arkadaşları, Yunan askerine pusu kurmuş

Tutam, yıllarca babasından, Yunanların işgal sırasında yaptığı zulümleri dinleyerek büyüdüğünü anlattı.

Yunan askerlerinin, amcasını bayıltıp diri diri kuyuya attığını aktaran Tutam, "Bunun üzerine dedem, 25 kişiyle Yunan askerine pusu kurup, onları öldürmüş. Ben, bu Halil Efe'nin torunuyum" dedi.

Bağımsızlık mücadelesini ve bu toprakların nasıl kazanıldığını genç kuşaklara anlatmayı bir borç bildiğini dile getiren Tutam, "Tabii ki dedem Halil Efe'den kalan silahlar daha güvenli bir köşede muhafaza ediliyor. Onları sık sık siliyorum, yağlıyorum. Onlar bence tıpkı Atatürk büstü gibi kurtuluşumuzun sembolü. Yunan birliklerinin baş edemediği efelerden birinin torunu olarak, ona layık evlatlar olmamız için aynı ruhu yaşamamız, yaşatmamız lazım" diye konuştu.

Tutam, Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale, Dumlupınar ve Kocatepe'de destanlar yazıldığını ve bu neslin de onların torunları olduklarını unutmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dedesinin silahları için müze kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN