Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jan Garbarek hayranlarıyla buluşuyor

İskandinav cazının en büyük isimlerinden Jan Garbarek her biri usta müzisyenlerden oluşan grubuyla CRR Caz Şubatı kapsamında 3 yıllık bir aradan sonra İstanbul’da; CRR Sahnesinde Türk hayranlarıyla buluşuyor!

Giriş Tarihi: 26.12.2014 12:55
Jan Garbarek hayranlarıyla buluşuyor
40 yılı aşkın başarılı müzik kariyeri, sayısız albüm ve projesiyle dünyanın en önemli caz üstadlarından olan Garbarek, 2 Şubat'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na, müzikseverlerin ruhunu teslim almaya geliyor.

Memleketsiz Garbarek

Polonyalı bir baba ve Norveçli bir anneye sahip olan Jan Garbarek 1947 yılında Mysen'de doğmuştur. Ailesi dönemin koşulları sebebiyle Oslo'ya taşındıkları zamana yani Garbarek 7 yaşına gelene kadar memleketsiz kalır. Yeni memleketinin kültürü Jan Garbarek'i fazlasıyla etkileyecek ve İskandinav cazının babası olarak anılacaktır.

50 albümle Hollywood'un en gözde ismi

Garbarek'in yaşamı, henüz 14 yaşındayken, radyoda John Coltrane'i dinlemesiyle yön değiştirir. Beğendiği isimleri dinleyerek kendi kendini yetiştiren sanatçı, iyi müzik yapabilmek için çok nota çalmak gerekmediğini, çalarken diz çökmenin hiç de ona göre olmadığını fark eder ve kendi müziğini yapmaya karar verir. Klasik cazın yanı sıra İskandinav ve dünya folklorunu da müziğine taşıyan Garbarek, parlak ve temiz sololarıyla da çağdaşlarından kolaylıkla ayırt edilebilir. Caz teorisyeni George Russell, Garbarek'i "Avrupa cazında DjangoReingardt'tan beri en orijinal ses" olarak tanımlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jan Garbarek hayranlarıyla buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN