Davutoğlu’nun kitabına korsan operasyonu

Devlet okullarının kitap ihalelerine giren, 100 temel eseri basan korsanlar, sonunda bunu da yaptı. Milyonlarca liralık yasadışı sektörü yöneten kitap korsanları, Başbakan ’nun Türkiye'nin uluslararası konumunu anlattığı isimli kitabını kopyaladı.

Giriş Tarihi: 28.12.2014 10:18
Davutoğlu’nun kitabına korsan operasyonu
Kitap korsanları, Başbakan 'nun 101 baskı yapan kitabını basıp, sattı; internetten de kullanıma açtı. Yapılan operasyonlar sonucu kitaplar piyasadan toplanırken, dijital baskıları da internetten kaldırıldı.

Korsan Kitap İhbar Hattı'na gelen bir ihbarı değerlendiren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, matbaalardan sonra sanal ortama da operasyon düzenledi. Başbakan Davutoğlu'nun kitabının izinsiz indirilmesini sağlayan internet siteleri uyarı üzerine kitabın linkini kaldırdı.

BAŞBAKAN'IN YAZDIĞI KİTABI BİLE…

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, yaptığı açıklamada, yılın son operasyonuyla ilgili şu bilgileri verdi:"Bu net olarak şu anlama geliyor; korsancılar o kadar gözü kara ve o kadar cesur ki, ülkenin başbakanının yazdığı telifli kitabını bile korsan olarak yayınlıyorlar. Sayın Başbakanımız'ın kitabının iki türlü korsanı var pek çok kitapta olduğu gibi. Bir fiziki korsan, elimizde tuttuğumuz bu şekliyle yayınlanan. Bundan bugüne kadar binlerce korsan ele geçirdik kitabından. Dijital mecralarda da internette de onlarca siteyi kapattık bu kitabın korsanının yayınını yapan bedava indirebilme imkânı bulduğunuz onlarca siteyi de kapatmış durumdayız"

HİÇBİR KİTAP KORSANI HAPSE GİRMEDİ

Bu yıl 205 dava ve soruşturmaya müdahil olduklarını ancak hiçbir kitap korsanının hapse girmediğini belirten Kaşıtoğlu, "Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumları göreve davet ediyorum. Haklarında onlarca davası olan korsan kitap basıcılarının elini kolunu sallaya sallaya hala bu ülkede gezebiliyor olmaması gerekiyor" dedi.

PİYASA DEĞERİ 15 MİLYON LİRA

Türkiye'nin korsan kitapla mücadele örgütü Türkiye Basım yayın meslek Birliği verilerine göre, 2014 yılı içinde yapılan korsan operasyonlarında 900 bin korsan kitap, kitap materyali ve 34 matbaa ele geçirildi. Piyasa değeri 15 milyon lirayı bulan kitap ve baskı ekipmanlarına el konuldu.

KORSAN KİTAP HATTI

Bu arada, Korsan Kitap Hattı'na ihbarda bulunmak için korsanihbar@tbymb.org adresine mail göndermeniz ya da 0212-5140737 – 0530- 5807799 numaralarını aramanız yeterli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu’nun kitabına korsan operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN