BKM'de "Kelebekler Özgürdür"

Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahneye konan “Kelebekler Özgürdür” adlı tiyatro oyunu vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 11:20
BKM'de Kelebekler Özgürdür
Doğuştan görme engelli bir adamın dünyaya olan bakışını anlatan 2 perdelik oyunda sanatçılar performanslarıyla göz doldurdu.

Tiyatroseverler için Beylikdüzü'nde keyifli akşamlar yaşanmaya devam ediyor. Hafta içinin son akşamında Kelebekler Özgürdür isimli tiyatro oyununu seyirci ile buluşturan Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi'nde hayata ve klişelere bakış açısını değiştirecek türden bir eser izlendi. Leonard Gershe'nin yazdığı ve Murat Sarı'nın yönettiği tiyatronun oyuncu kadrosunda ise Kerem Kobanbay, Buket Dereoğlu, Bedia Ener Öztep ve Hakan Çeliker yer aldı.

Oyunun tarzı izleyicileri etkiledi

Doğuştan görme engeli olan 35 yaşındaki Don Baker'in ilk kez kendi başına yaşamaya karar vermesi sonucu tuttuğu evdeki yaşam kesitlerini sunmasıyla başlayan oyun, görmeyen bir insanın yaşadığı duyguları, ikilemleri, çevresinin ona nasıl baktığını ve neler hissettiğini kimi zaman manidar kimi zaman ise sert bir tavırla ortaya koydu. Oyunun replikleri gayet vurucuydu. "İnsanlar olmasa da kelebekler özgürdür" sözleriyle gitar eşliğinde salonda yükselen şarkı ise izleyenleri derinlere götürdü.

Duygular bahane kabul etmez


Görme engelli Don Baker'in yan komşusu Jill ile tanışması oyunun seyrini de değiştirdi. Jill, daha önce hiç deneyimlemediği bir durumun peşinden giderek Don'a ilgi duymaya başlaması üzerine görmeyen bir adam ile yaşadığı keyifli ilişki onu oldukça mutlu ederken, oyunda vurgulanmak istenen ise asıl olanın gerçeklik ve samimiyet olduğu, duygulara engellerin bahane olamayacağıydı. Bu mesaj seyircilere bazen dram içerikli ifadelerle bazen de mizahla aktarıldı.

Oyunun sonunda yoğun alkış alan oyuncuları Beylikdüzü Belediyesi Basın Danışmanı ve Kültür Sanat Koordinatörü Erhan Bayladı tebrik etti ve kendilerine çiçek takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BKM'de "Kelebekler Özgürdür"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN