Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mahalle baskısına alıştık artık'

Erhan Güleryüz'ün seslendirdiği AK Parti'nin "Bir Yiğit Adam" adlı seçim şarkısının sözlerini yazan Uğur Işılak, eleştiriler için "13 yıldır bu mahalle baskılarına alıştık, aldırış etmiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 31.12.2014
'Mahalle baskısına alıştık artık'
AK Parti'nin "Kiziroğlu" türküsünden uyarlanan "Bir Yiğit Adam" adlı seçim şarkısının hafta sonunda tanıtılması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Şarkıyı yazan Uğur Işılak ve seslendiren Erhan Güleryüz mahalle baskısına maruz kaldı. Işılak, "Susmak en güzel erdemdir" diyerek kendisine yapılan eleştirileri ciddiye almadığını söyledi. AK Parti'nin seçim sürecinde kullanacağı şarkı geçtiğimiz hafta sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı AK Parti Konya İl Kongresi'nde tanıtıldı. "Bir Yiğit Adam" adlı şarkıyı seslendiren Ayna grubu solisti Erhan Güleryüz ile şarkıyı Kiziroğlu türküsünden uyarlayan Uğur Işılak mahalle baskısına maruz kaldı. Erhan Güleryüz konunun bu şekilde yansımasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirirken düzenleyeceği basın toplantısına kadar konuşmamayı tercih etti. Seçim şarkısına imza atan Uğur Işılak ise şunları söyledi: "İnsanın dilinin kemiği yok. Hazımsız kişiler başarıyı hazmedemiyor ve sürekli çamur atmayı tercih ediyorlar. AK Parti'nin sayın Davutoğlu'nun yükselişi birilerini rahatsız ediyor. Onunla birlikte hareket edenlere de çamur atıyorlar. Biz 13 yıldır bu mahalle baskılarına alıştık. Artık aldırış etmiyoruz. Ben bunlara cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum. Aynı mahalle baskısına uğrayan arkadaşların da bunları ciddiye almamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü eğer ciddiye alıp cevap verirsem seviyemi ve itibarımı düşürmüş olurum. Susmak en güzel erdemdir"

'AJANSTAN TEKLİF GELDİ'
Işılak, ajanstan kendisine gelen teklif üzerine şarkıya söz yazdığını belirterek "Ben başbakanımızı seven biriyim. Ajanstakiler şarkıyı belirlemişlerdi. Davutoğlu-Kiziroğlu uyumunun çok güzel olacağını düşündüm. 'Yazarım ama ben okumam' dedim. Onlar da kabul etti. Ben şarkıya söz yazdım. Şarkıyı da daha önce kendi albümlerinde okumuş olan Ayna grubuna söyletmişler. Çok da iyi olmuş. Çok başarılı yorumlamış" dedi.

TEKİN, TELİFİNİ DEĞİL KULLANIM İZNİNİ ALMIŞ
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin "şarkının telifinin kendisinde olduğunu" açıklarken, tartışmalara Kiziroğlu şarkısının bestecisi Murat Çobanoğlu'nun torunu ve aynı zamanda Gürsel Tekin'in danışmanı Tolga Çobanoğlu da katıldı. Torun Çobanoğlu, şarkının telifini değil ancak muvakkatnamesini (kullanım izni) Gürsel Tekin'in talebi üzerine verdiklerini belirtirken Ayna grubunu da mahkemeye vereceklerini bildirdi. Çobanoğlu MHP tarafından 1999'da yine seçim şarkısı olarak kullanılması konusunda ise bilgisi olmadığını belirterek "Rahmetli dedem kullanım iznini MHP'ye verdi mi vermedi mi bilmiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mahalle baskısına alıştık artık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN