Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adanalıları tiyatroya doyuran festival

Giriş Tarihi: 3.5.2015 14:07
Adanalıları tiyatroya doyuran festival

Adana'da, Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 17'ncisi düzenlenen Adana Tiyatro Festivali, 54 bin 363 kişiye ulaştı.

27 Mart -30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün usta oyuncu Cihan Ünal'a sunulduğu festivalde, 8'i yabancı ve 16'sı yerli, toplam 24 oyun sahnelendi.

Merhum İşadamı Sakıp Sabancı'nın emaneti olarak gelenekselleşerek 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde perdelerini açan festivalde, ABD'den Summer Nite Theatre 'Marat / Sade', Çin'den Shangai Dramatic Arts Center 'Köpeğin Yüzü', Fransa'dan Demons Et Merveilles 'Lulu'nun Beyaz Gecesi', Portekiz'den Espetáculo da 'Dobrar 'Gôda', Makedonya'dan Üsküp Türk Tiyatrosu 'Bir Yaz Gecesi Rüyası', Yunanistan Ulusal Tiyatrosu 'Pasta' ve Ukrayna'dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu'nun 'Carmen TV' oyunlarını sahneledi.

YERLİ OYUNLAR DA VARDI

Festivalde, yerli topluluklardan İstanbul Devlet Tiyatrosu 'Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş', Trabzon Devlet Tiyatrosu 'Rulet', Sivas Devlet Tiyatrosu 'Kanlı Düğün', Ankara Sanat Tiyatrosu 'Halktan Biri' ve 'Tesadüfen Kadın Elizabeth', Semaver Kumpanya 'Kuşlar' ve 'Veriler', Tiyatro Adam 'Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı', İkinci Kat Tiyatrosu 'Fü', Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu 'Kafesten Bir Kuş Uçtu' ve Pürtelaş Tiyatrosu da 'Savaş' oyunlarını sundu. Geride kalan 16 yılda 40 farklı ülkeden 79 yabancı tiyatro grubu, yerli ve yabancı 5 binden fazla sanatçıyı ağırlayan festivalde oyunlar, Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde ve İstanbul'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde sahnelendi. Festival boyunca dans, oyun yazma, görme engelliler için okuma tiyatrosu, çocuklarla maske yapımı ve kukla yapımı konularında atölye çalışmaları da düzenlendi. Genç tiyatroculara destek veren festivalde, Kulis Sanat Tiyatrosu 'Köprüdeki Adam', Seyyar Tiyatro 'Tehlikeli Oyunlar', Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu 'Son İncir', Ray Tiyatro 'Pencere' ve Tiyatro Evi 'Çirkin' oyunlarıyla Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne'de seyirciye seslendi.

"ŞİMDİDEN HAZIRLIKLAR BAŞLADI"

Festival ardından değerlendirmelerde bulunan Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Efe Ünsal, şimdiden gelecek yıl yapılacak festivalin hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Festivalin yaklaşık 1 ay boyunca tiyatroseverlere unutulmaz anlar yaşattığını belirten Ünsal, "Kentteki 364 kişilik sahnemizde oyunlarımızı tam doluluk oranıyla sahneledik. 10 liradan satışa sunduğumuz 20 bin 723 biletin tamamı tükendi. Atatürk Parkı etkinlikleri ve açık havadaki Alman grubunun gösterisiyle birlikte 54 bin 363 seyirciye ulaştık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalıları tiyatroya doyuran festival
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN