Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Trabzon'da 16'ncısı düzenlenen Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, törenle başladı. Atatürk Alanı'nda düzenlenen törende konuşan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon'un çok önemli bir festivale ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 3.5.2015 10:01
Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı
Öz, Trabzon'un kültür ve sanat kenti olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin en uzun soluklu tiyatro festivallerinden birine daha ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Trabzon, tiyatrosuyla, resmiyle, romanıyla, şiiri ve edebiyatıyla bütün sanat dalarında tarihte olduğu gibi bugün de var, yarın da olacaktır. Kentimiz, bunların yaşanması için bu ve benzeri etkinliklere en üst düzeyde ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşayacaktır" dedi.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ise Devlet Tiyatroları'nın her gün bir gururu yaşadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Devlet tiyatrosu olarak son günlerde Türkiye'yi kucaklayan bir anlayışla her bölgemizde festival açılışları yapıyoruz. Bursa, Adana, Diyarbakır, Konya, Van, Ankara ve şimdi de Trabzon. Dünyanın her yerinden tiyatro toplulukları bu festivallerle bizim seyircimiz ile buluşuyor. Bizim oyunlarımız ise farklı bölgelerde yeni seyircilerle buluşuyor. Bugün burada Karadeniz'in coşkun dalgalarını arkamıza alıp, dolu dolu geçecek bir festivalin heyecanını yaşıyoruz."

Birecik, Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun kentin bir değeri haline geldiğine de işaret ederek, Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun perdelerini seyircisiyle, hep daha çok çoğalarak açacağına inandığını sözlerine ekledi.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Birkan Görgün de Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'nin, bugün Devlet Tiyatroları'nın en eski iki festivalinden birisi olma özelliğini taşıdığını dile getirerek, "Önceleri Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Festivali adıyla varlığını sürdüren festivalimiz, her yıl olduğu gibi bugün de dünyanın her noktasından gelen ülkelere ev sahipliği yapmanın gururunu yaşamaktadır" diye konuştu.

Festivale katılanlar daha sonra Atatürk Alanı'ndan Zağnos Vadisi'ne kadar yürüyerek, buradaki animasyon ve çeşitli gösterileri izledi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce Trabzon Devlet Tiyatrosu organizasyonunda 2 - 15 Mayıs'ta düzenlenecek festivale, Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Bosna Hersek, Hollanda, İran, Ukrayna, Hong Kong, Kazakistan, Gürcistan, Romanya ve Dağıstan'dan tiyatro toplulukları katılıyor.

Festivalin ilk gününde Adana Devlet Tiyatrosu ''Matruşka'' adlı oyunu saat 21.00'de Ganita'da açık havada sahneleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN