Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 15.12.2015 09:31
Osmanlı Fermanları Beyrut'ta

Lübnan'ın başkenti 'taki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde " Beyrut'ta" sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye'nin Büyükelçisi ve birçok davetlinin katıldığı açılışta Osmanlı'nın çeşitli dönemlerinde yazılmış ferman, berat, ahitname gibi 42 belgenin fotoğrafı yer aldı.

Sergideki eserlerin daha çok Sultan III. Selim ve Sultan II. Mahmud dönemine ait Suriye, Şam, Halep, Kudüs ve Lübnan vilayetlerindeki mimari yapılara ve vali atamalarına ilişkin belgeler arasından seçildiği kaydedildi.

Büyükelçi Erciyes, yaptığı açıklamada, serginin Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli olduğunu belirterek, "Serginin burada yapılmış olmasından çok büyük memnuniyet duyuyorum. Açılışta da çok büyük ilgi vardı. Önümüzdeki dönemde bu ve benzeri etkinliklere devam edeceğiz. Tüm bu etkinliklerin iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri daha da geliştirmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum" dedi.

Müdürü , Beyrut'ta bu gibi etkinliklerle Türk tarihini tanıtmaya çalıştıklarını ve Türk tarihinin önemli kaynaklarından olan 'ndan bölgeyle ilgili olanlarını seçtiklerini söyledi.

Osmanlı tarihine ve belgelerine Lübnanlıların ilgi duyduklarını ifade eden Eroğlu, Lübnan'ın Trablus ve Sayda şehirlerinde de fermanları sergilemek istediklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Genel olarak bölgede yapılan eserlere ve buraya tayin olunan valilerle ilgili fermanlara ağırlık verdik. Amacımız hem fermanları hem de bölgeyle ilgili olan kararları fermanlar ve beratlar üzerinden tanıtmaktır."

Serginin açılışında Lübnan'da yaşayan Türkmenler, Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi öğretmen, öğrencileri ve yabancı misyon temsilcileri hazır bulundu. Sergi, 18 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı Fermanları Beyrut'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN