Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nobel Ödülü sahipsiz kalabilir

Giriş Tarihi: 21.10.2016 14:25
Nobel Edebiyat Ödülü sahipsiz kalabilir

Nobel Ödülü’ne layık görülen Bob , internet sitesinde kullandığı "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ibaresini kaldırarak, ödülü kabul edip etmediğiyle ilgili soru işaretlerini güçlendirdi.

Kraliyet Bilim Akademisi'nin Nobel Ödülüne layık gördüğü ancak kendisiyle iletişime geçemediğini açıkladığı Amerikalı müzisyen , resmi internetsitesinde yer verdiği "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ibaresini kaldırdı.

Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmasının üstünden günler geçmesine rağmen, ne ödülü veren İsveç Akademisi ile iletişime geçti, ne de kutlamalara katılıp katılmayacağına dair bir işaret verdi.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi daimi sekreteri Sara Danius, pazartesi günü devlet radyosu SR'ye yaptığı açıklamada, Dylan'la iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini belirtmiş ve "Artık bir şey yapmıyoruz. En yakın ortaklarını aradım. Şimdilik bu kadarı yeter." ifadelerini kullanmıştı.

Danius'un bu açıklamasının ardından Dylan, resmi internet sitesine eklenen yeni kitabının tanıtım yazısında "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ifadesinine yer vermişti. Bu, Dylan'ın ödülü kabul ettiği şeklinde yorumlanmıştı.

75 yaşındaki Dylan'ın "Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için" Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğünü açıklanmıştı. Ödülü reddetmezse 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki para ödülünün de sahibi olacak Dylan'a, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek törende diploma ve altınmadalya da verilmesi öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobel Edebiyat Ödülü sahipsiz kalabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN