Mergen: “Taner Hocamızla Yola Devam Ediyoruz”

Giriş Tarihi: 6.10.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 6.10.2015 16:32
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele veren ve 5 hafta sonunda liderlik koltuğunda bulunan spor’ kulüp başkanı Abdullah Mergen, takımın teknik direktörü Taner Taşkın’la da yola devam edeceklerini söyledi.
Manisaspor Başkanı Abdullah Mergen, Tarık Almış Spor Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıda genel sekreter Hakkı Övünç, gelişim liglerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Erdem Baltacı, yönetim kurulu üyesi Muzaffer Etçil ve genel müdür Nuri Dolgun ile birlikte basın mensuplarını ağırladı.
“TANER HOCAMIZLA YOLA DEVAM EDİYORUZ”
Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Manisaspor Teknik Direktörü Taner Taşkın ile yola devam edeceklerini kaydeden Mergen, “Taner Taşkın hocamızın Tepecikspor maçı öncesinde bir gazeteci arkadaşımıza vermiş olduğu beyanat sonrasında hocamızla bir görüşme yaptık. Taner Taşkın’ın Manisaspor’dan ayrılma gibi bir düşüncesi yok. Geçirdiğimiz sıkıntılı süreç onu da gerdi. Kendisi duygusal bir yapıya da sahip. Bunu bizden habersiz paylaşması bence doğru değil. Kendisine bu sıkıntı süreçte ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ anlayışıyla hareket etmemiz gerektiğini söyledim. Dün gece o istediklerini söyledi. Biz de yapabileceklerimizi anlattık. Taner hocamızla yola devam ediyoruz. Taner hoca çok iyi bir teknik direktör olmasının yanı sıra, çok düzgün bir karaktere sahip. Kendisi bizim kardeşimiz. Bizim, futbolcuların ve onun görevi sezon sonunda gemiyi karaya çıkarmak. İnşallah bunu da yapacak güçteyiz. Her şey güzel olacak” dedi.
“YANLIŞ YÖNETİMLERİN VERMİŞ OLDUĞU TAHRİBATLAR MEVCUT”
Kulübün çok ciddi mali sıkıntılar içerisinde olduğunu anlatan Mergen, “Bu maddi sıkıntıların sebebi mevcut yönetimden kaynaklı sıkıntılar değil. Uzun yıllardır yanlış yönetimlerin vermiş olduğu tahribatlar mevcut. Mesela Jimmy Dixon’a 222 bin Euro kulübün borcu vardı. Biz göreve geldiğimizden bu güne parçalı bir şekilde bunun 100 bin Euro’sunu ödedik. 4 gün içinde kalan borcu ödemezsek 80-90 bin TL bir ceza, hemen akabinde 6 puan silme cezası geliyor. Bunlar 60 gün içerinde oluyor. Bu sorunu çözmemiz lazım. Bazen basına da yansıyor, fısıltı şeklinde de konuşmalarda mevcut. Maaşlarda gecikmelerimiz var. Transfer yaptığımız oyuncuların üçte bir peşinatlarını ödedik, kalanları daha ödeyemedik, ödeyemiyoruz. Her gün bir sürpriz çıkıyor. Hakan Barış’ı 800 bin TL’ye Göztepe’ye sattık. Parayı peşin aldık ve o süreçte 6 oyuncunun transferlerini yaptık. Lisanlarını çıkarmaya gittiğimizde ise 3 tane dosyadan dolayı transfer yasağı önümüze çıktı. Bu paranın 600 bin TL’ye yakın kısmıyla o borçları kapattık. Dolayısıyla planlarımız bozuldu“ şeklinde konuştu.
“19 MAYIS STADYUMUYLA İLGİLİ ÇOK CİDDİ BİR OYUN OYNANDI”
Manisaspor’un maçlarını oynadığı Manisa 19 Mayıs Stadyumuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Mergen şunları söyledi:
“Bir de 19 Mayıs Stadyumu ile ilgili çok ciddi bir oyun oynandı. Buradan ciddi bir gelirimiz vardı. Televizyonda yayınlanan bir maçta yorumcunun zemin ile ilgili bir eleştirisi oldu. Bunun üzerine bakanlığın 19 Mayıs Stadı ve birkaç tane stadın zemini ile ilgili talimatı olmuş. Ankara’ya giderek Genel Müdür Vekili ile bir görüşme yaptım. Onlarda ‘Karşılıklı sözleşmeyi feshedelim’ dediler. Zemin için 1 milyon TL’nin üzerinde bir masraf yapılması gerektiğini söylediler. Manisaspor’un içinde bulunduğu durumdan dolayı bu çalışmayı bakanlık olarak gerçekleştirelim ve tekrar 3 yıllığına Manisaspor’a devredelim dediler. Bu durumu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ile AK Parti Milletvekillerinin bilgisi dahilinde paylaştım. Süreci herkesle paylaşarak stadın sözleşmesini karşılıklı olarak feshettik. Sonrasında Akhisar Belediyespor devreye girdi. Zannedersem bu süreçte Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ve oradaki bir müdür yardımcısının haber vermesiyle birlikte Akhisar Belediyespor ile bir anlaşma yapıldı. Yapılan konuşmalara, verilen sözlere rağmen. Burada Akhisar Belediyespor ve Göztepe’de oynamak istiyordu. Akhisar Belediyespor’a önceki dönemlerdeki rakamlar yüksek geliyordu. Biz yeni dönem için Akhisar Belediyespor ile rakam konuşmamamıza rağmen perde arkasından işler çevrildi. Spor İl Müdürü ve ekibini defalarca uyarmama rağmen yine işlemlere devam edildi. Final de ise iki aylık bir uğraşımızın ardından ise stadı tekrar bize vermeyi kabul ettiler. Bir basın mensubu arkadaş stat konusunda haber yapmış. Yaklaşık 2.5 milyon TL’lik borcu ödemedik diye. Bu borcun sadece 70 bin TL’si bizim dönemimizden. Diğerleri geçmiş dönemlere ait. Bunun kesinleşmiş olan kısmı 1 milyon TL’nin üstünde. Diğer kısmı ise davalık kısım. Bize ’Bu borcu 1 Milyon TL’nin altına düşürün. Ardından bu borcu yapılandıralım ve tekrar stadı size verelim.’ dediler. Bu meseleyi tekrar spor il müdürüyle koordineli bir şekilde yürüttüm. Saat 17.10 itibariyle bankaya parayı yatırdık, verilen haberle birlikte Akhisar Belediyespor’da 17.30 itibariyle bir hamle yapmış ve ‘Manisaspor gibi biz kiralayalım demişler’ Bunlar anlam veremediğim çarpık çurpuk ilişkiler. Ama bu yaşananların üzerine gidiyorum. Buradan ciddi bir maddi kaybımız oldu”
“KULÜBÜN BORCU 30 MİLYON TL’YE İNDİ”
“Geçmiş dönemlere ait futbolcu borçlarını ödediğimiz için bugünkü ekonomik sıkıntıları yaşıyoruz” diyen Mergen, “Çünkü iflas etmiş yeri yönetmek çok zor. Her gün yeni bir sürprizle karşılaşıyoruz. Belki bugün bile eski davalardan dolayı haciz gelecek. Her gün bu sorunlarla uğraşıyoruz. Eylül ayı sonu itibariyle 14 aylık süreçte hem bu gemiyi yürüterek, mevcut kadroyu kurarak da kulübün 29 milyon 900 bin TL civarında borcunu azalttık. Kalan borcumuz 17 milyon 900 bin TL. Bu geçmişe ait FIFA ve futbolcu borcu. Yaklaşık 12 milyon TL’de devlete olan borçlar. Yani kulübün borcu 30 milyon TL’ye indi. Bu Manisaspor tarihinde olmamış bir yönetim başarısıdır. Kulüp tarihinde böyle doğru, düzgün ve namuslu bir yönetim gelmemiştir. Tablo ortada” şeklinde konuştu.
“AHMET NAZİF ZORLU’YA TEŞEKKÜR EDERİZ”
Ahmet Nazif Zorlu’ya Manisaspor’un kendisine olan borcunu sildiği için teşekkür eden Başkan Mergen, “Vestel’e olan borç sona erdi. Tesislerdeki fitnes salonu için Vestel tarafından ciddi bir alet alımı yapılmıştı. Bu aletler Manisa Sporunu Koruma ve Güçlendirme Vakfı üzerine geçirildi. 13 milyon TL’lik bu borcu kapanmış oldu. Evrak boyutlarında da her şey tamamlandı” dedi.
“MEVCUT BORCUN 23 MİLYON TL’LİK KISMI KENAN YARALI VE SAİT TÜREK DÖNEMİNDENDİR”
Mevcut borcun 23 milyon TL’lik kısmı Kenan Yaralı ve Sait Türek döneminden olduğunu hatırlatan Başkan Mergen, “Bugünkü 6 puan silme meselesi de onların dönemine aittir. Sait Türek’in yanına göreve geldiğimizden bu yana 15-16 kere gittim. İl başkanımızı da aldım gittim. Resmen dalga geçer gibi ‘Sanayi yönetimine sunacağım’ dedi. Ardından ‘Yönetime Manisaspor’un M’sini söyledim, herkes geri kaçtı’ dedi. Şimdi buradan şunu söylüyorum; Yöneticilik böyle olmaz. Bir yeri dağıt, batır sonrada arkana bakmadan çek ve git. Siyaseti kullan, çok önemli yerlere gel, sonrada duyarsız kal. Hangi hesaplar içinde olduklarını bilmiyorum. Ama her hesabından peşinde olduğumu söylüyorum. Kim olursa olsun, bedeli ne olursa olsun. Kendilerini bu borçları temizlemeye davet ediyorum. Bu borç Kenan Yaralı ve Sait Türek dönemindendir. Onlar bir ekipti. Manisaspor’u çok iyi kullandılar. İki kalem yaklaşık 23 milyon TL yapıyor. Diğer detayları ise saymıyorum. Bizi önümüzde bekleyen tehlikeler Dixon, Makukula, Iwanski, Simonek, sonuçlana Perovic davası dosyaları. Bunlar hepsi geçmiş dönemlerdendir” ifadelerini kullandı.
“19 MAYIS STADYUMU BİZİM NAMUS MESELEMİZ”
“Stat sorununun peşini bırakmış değiliz” diyen Başkan Mergen şunları söyledi:
“Stat meselesini Sayın Selçuk Özdağ’a defalarca söyledik. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü’nü onun göreve getirdiği bir arkadaş. Bu ayıbı da o temizleyecek. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. 19 Mayıs Stadyumu bizim namus meselemiz. İnsanların sözlerine itimat ederek hareket ettik. Böyle olacağını bilseydik sözleşmeyi feshetmezdik. Orada çamurda oynardık. Bu ayıba müsaade etmezdik. Allah’ın izniyle bu yapılan ayıbı düzelteceğiz. Burada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ve onun yardımcısının Manisaspor’a verdiği zarar 2 milyon TL’ye yakın. Bu konuda kimin ne hatası varsa, bedeli neyse ödeyecek. 5 dakikada çözülecek olayları böyle çıkmaza getirenlerin hesabını Allah ömür verirse soracağım. Bu yapılanlar Manisalı olarak camia adına çok zoruma gitti. Bu konuda Akhisar Belediyespor Başkanı ile kira konusunda hiçbir görüşmede bulunmadım. Onlara kira yüksek gelmiş olabilir. Bana söyleseler belki bedavaya oynayabilirsiniz diyecektim. Çünkü orası da şehrimizin bir ilçesi, bir takımı. Bu diyalog çerçevesinde çözülecek bir meseleydi.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mergen: “Taner Hocamızla Yola Devam Ediyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN