Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en uzun hattının direkleri helikopterle dikildi

ile Uludağ arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak yeni hattının inşaatı sürüyor.Hattın direk ve ekipmanları helikopter destekli operasyonla monte edildi.

Giriş Tarihi: 18.7.2013 15:40
Tamamlandığında 8 bin 874 metrelik uzunluğu ile aktarmasız şekilde çalışan dünyanın en uzun hattı olacak teleferik hattındaki direkler İsviçre, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Avusturya'dan gelen uzman ekip tarafından dikildi. Heyecanlı anlara sahne olan helikopterli operasyon, vatandaşlar tarafından dikkatli şekilde takip edildi. Hattın ilk etabının 29 Ekim'de açılması hedefleniyor.

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ'a önümüzdeki kayak sezonu yolcu taşıması planlanan teleferik inşaatının yarısı tamamlandı. 29 Ekim'de Sarılalan'a, kayak sezonunda ise Oteller bölgesine yolcu taşınması hedeflenen teleferiğin direk dikimine de başlandı.

İtalya'dan temin edilen 250 TIR dolusu elektronik ve mekanik malzeme, Teleferik semtinde depolandı. İsviçre, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Avusturya'dan gelen uzmanlarla birlikte yaklaşık 40 kişilik ekip, Rus yapımı helikopterle direkleri ve ekipmanları dağlık alandaki teleferik hattına monte etti. Helikopter her seferde 4,5 ton ağırlığındaki direkleri taşıdı. Bursa ile Sarılan arasındaki 24 direğin 18'i helikopterle götürüldü.

Çevre sakinleri, sabahın erken saatlerinden itibaren helikopterin direk aldığı alana akın etti. Helikopterin alana yaklaşmasıyla oluşan toz bulutu sebebiyle zorluk yaşayan vatandaşlar, yine de alanı terk etmedi. Helikopterli operasyon en çok çocukların ilgisini çekti. Direklerin alınıp, hatta montaj edilmesini izleyen çocuklar, "İlk defa böyle bir olaya şahit oluyoruz." dedi. Bazı vatandaşlar operasyonu dürbünle izlemeyi tercih etti. Özellikle helikopterin yakıt almak için alana indiği anlarda kalkan toz bulutu çevredekilere ve gazetecilere zor anlar yaşattı.

24 DİREKTEN 18'İ HELİKOPTERLE DİKİLİYOR

Teleferik hattının 29 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yapıldığına dikkat çeken Bursa Teleferik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, hattın ilk kısımdaki 24 direkten 18'ini helikopterle dikmeye karar verdiklerini açıkladı. Cumbul, "Böylece direk yerlerini açmamız gerekmiyordu, beton erme işlerini de eski teleferik hattını kullanarak yaptık. 24 direkten 18'ini helikopterle dikiyoruz. Üçüncü aşamada helikopterle montaj işini üç günde bitirmeyi hedefliyoruz. Helikopterle montaj yapabilmek için her parçanın 4,5 tondan aşağı olması gerekiyor. Ekip liderleri İsviçreli firma yapıyor. Kendi alanlarında dünyanın en iyi firması. Helikopter Rus malı olduğu için Doğu blok ülkelerinden teknisyenler var. Toplamda 40 kişilik ekip çalışıyor." dedi.

İLK ETAP EN GEÇ 29 EKİM'DE AÇILACAK
Cumbul, teleferik hattının elektronik aksamlarının 25 milyon Euro'ya servis binalarıyla birlikte de 60 milyon Euro'ya mal olmasının beklendiğini açıkladı. Cumbul, hattın bilet fiyatlarının 30-35 lira aralığında olacağını dile getirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise kentin sembolü olan teleferik hattının son teknolojik sistemlerle yenilendiğini söyledi. Eski teleferik hattının yaklaşık 50 yıl hizmet verdiğine dikkat çeken Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Hızlı şekilde yapılan bu çalışmayla ilk etapta Teferrüç ile Sarıalan arasındaki hattımız bu yaz sonu devreye alınmış olacak. Daha sonra da yılbaşına da oteller bölgesine kadar teleferik hattı uzatılmış olacak. Teknolojik çalışma olması çok önemli. En geç 29 Ekim'de açacağımız birinci etapta yaklaşık 24 direk ve üç istasyon var. Eski istasyonlar yıkıldı ve yenileri yapılıyor. Direkler burada hazırlanmıştı, bugün de orman içinde ulaşım zor olduğu için helikopterle dikiliyor. Her türlü teknik kullanılarak dünyanın her yerinde bu işin uygulamasını en iyi şekilde yapan firma, Bursa'da da çalışmaları sürdürüyor. Yaklaşık 4,5 ton ağırlığındaki parçalar taşınıp, montaj yapılıyor. Yenilenen sistemle birlikte taşıma kapasitesi 12 kat artacak. Artık Bursa ile Uludağ arasında çekilen sıkıntı bitmiş olacak. Saatlerce bekleyen vatandaşlarımız teleferiği kullanıyordu, şimdiden sonra 22 dakika yolculukla Uludağ oteller bölgesine varmış olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en uzun teleferik hattının direkleri helikopterle dikildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN