Oğlunun ciğeriyle sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 28.7.2013

Karaciğer yetmezliğinde son noktaya gelen Bursalı Leyla Kocaman, 22 yaşındaki oğlundan yapılan nakille sağlığına kavuştu. Türkiye'de organ naklinin yetersiz olduğunu söyleyen Kocaman, "Tamamen iyileşir iyileşmez bu konuda bir nefer gibi mücadeleye başlayacağım" dedi

Yaklaşık iki yıl önce, ender görülen 'otoimmun hepatit' adlı karaciğer hastalığına yakalanan 38 yaşındaki Leyla Kocaman, Bursa'da organ nakliyle hayata döndü. Karaciğerinin işlevini yerine getirmemesi sonucunda başlanan tedavi 4 çocuk annesi kadının ancak günlük yaşantısını kolaylaştırıyordu. Organ nakli konusunda doktorlarının umutlu konuşmaları olsa da hayatın gerçekleri Leyla'yı umutsuzluğa itiyordu. Son günlerde rahatsızlığının artığını hissettiğini anlatan Leyla Kocaman "Son hastaneye yattığımda iyi olmadığımı biliyordum. Yanımdaki insanları tanımadığım gibi hayal görmeye başlamıştım" dedi. Son umut canlıdan nakil arayışında olunca önce eşi Mustafa Kocaman için analizler yapıldı. Ancak naklea uygun olmadığı belirlenince bu kez genç kadının oğlu Burak Kocaman, "Ben nakil için hazırım" dedi. Bütün bu kötü senaryo bir günde değişiverdi. Aile son bir umut hastalarını Acıbadem Bursa Hastanesi'nde Karaciğer Nakli Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Remzi Emiroğlu'na götürdü. Kritik süreç devam ediyordu. Prof. Dr. Emiroğlu, Leyla'nın ve oğlu Burak'ın bütün tetkiklerini görülmemiş bir hızda tekrar yaptırmış ve hastanede olağanüstü hal ilan etmişti. Saatlerin ilerlemesi Leyla'nın dönüşü olmayan gidişini hızlandırmaktaydı. Nakil konusunda yapılan tüm analizlerde olumlu tabloyu gören Emiroğlu gece saat 22.00 sıralarında ameliyat kararı vererek ekibiyle birlikte zor saatlari başlattı. Yaklaşık 12 saat süren ameliyat başarılı geçmiş, Leyla oğlundan alınan karaciğerle hayata dönmüştü. Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, Otoimmun Hepatit'in nadir görülen bir karaciğer hastalığı olduğunu söyledi. Emiroğlu, yaşanan süreci şöyle açıkladı; "Hastamızın vücudu karaciğerini harap ediyordu. Ben Leyla'yı gördüğümde hastalığı oldukça ilerlemiş vaziyetteydi. Şuur kaybı ve sararma vardı. Aileyle görüştüğümüzde bir iki gün içinde organ nakli yapılması halinde hastanın kazanılacağını söyledim. Türkiye'de organ bağışı maalesef yetersiz. Bu nedenle aileden gönüllü karaciğer verecek olup olmadığını öğrendik. Burak gönüllü olduğunu söyleyince hemen hazırlıklara başladık. Yaklaşık 12 saat süren bir ameliyat oldu. Leyla hanım dirayetli çıktı ve başarılı bir operasyon geçirdik. Hastamızın kontrol altında tutuyoruz. Ama genel sağlık verileri gayet olumlu seyrediyor."

'ANNEME CANIM FEDA'
Annesinin yaşaması için canını vermeye hazır olduğunu söyleyen 22 yaşındaki Burak ise "Söz konusu olan annemdi o yüzden hiç korkmadım. Az bir umut olsa da düşünmeden kabul ederdim. Kötü günde yanında olmadıktan sonra iyi günde yanında olmanın anlamı yok. Bütün olası riskleri aktardılar ama önemli değildi anneme canım feda" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğlunun ciğeriyle sağlığına kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN