Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köyde davul çalmak yasak

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Bursa'nın Dedeler köyünde türbesi bulunan yatırı rahatsız etmemek için yüzlerce yıldır davul çalınmıyor. Düğünler de ramazanda sahurlar da davulsuz yapılıyor

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı tarihi bir dağ köyü olan Dedeler köyünde davul çalmanın yasaklanma hikâyesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Köylülerin inanışına göre, 13'üncü yüzyılda İslamiyet'i yaymak için Horasan'dan bölgeye gelen Selahaddin Seyfullah Buhari ölünce Dedeler köyüne gömüldü. Mezarı da zamanla türbeye dönüştürüldü.

DAVUL ÇALDI HASTALANDI

Bir süre sonra köyde yapılan bir düğün cemiyetinde davul çalan vatandaşın aniden rahatsızlanarak yere yığılması üzerine köyün yaşlıları, Buhari Hazretleri'nin davul sesinden rahatsız olduğunu ileri sürmesi üzerine köyde davul çalmayı yasakladı. Yaşanan bu olaydan yıllar sonra köye gelip giden bir katibin, bu duruma inanmadığını ve davul çaldığını anlatan köyün yaşlıları, "Katip davul hikayesine inanmıyordu. Bize her seferinde bir gün davul getirip çalacağını söylüyordu ve bir gün gerçekten getirip çaldı. O gün o katibi son görüşümüz oldu. Sonradan duyduk ki ağır hastalanıp hastaneye kaldırılmış ve uzun bir süre tedavi gördükten sonra vefat etmiş. Bu yüzden ramazan aylarında davulcu tutmuyoruz. Aramızdan her gece bir kişi kalkarak köyü geziyor ve tüm kapıları tek tek çalarak köylüyü sahura kaldırıyor. Düğün ve cemiyetlerimizi de davulsuz yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köyde davul çalmak yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN