Bir daire fiyatına tespih koleksiyonu

20 yaşından beri tespih biriktiren tekstilci Murat Kar 40-45 bin dolar değerinde muhteşem bir koleksiyonun sahibi oldu

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Bir daire fiyatına tespih koleksiyonu
Bursalı işadamı Murat Kar'ın çocukluğunda babasının hediye ettiği bir tespihle başlayan merakı, 20 yılda 45 bin dolarlık 200 parçadan oluşan bir koleksiyona dönüştü. Eşarp fabrikası sahibi Kar, tespih merakının detaylarını anlattı. Liseyi bitirdikten sonra tespih biriktirmeye başladığını belirten Kar, "Askerliğimi de bitirdikten sonra daha çok merak saldım. İşlerimin yanı sıra antikacı arkadaşlarımın sayesinde koleksiyonum iyice zenginleşti. Sonra baktım ki sandık doldu. Aşağı yukarı 6 yıl öncesine kadar sandıkta duran tespihlerimi güzel bir dolaba koyup 'göze hitap etsin' diye iş yerimde özel olarak oluşturduğum bölmede muhafaza ediyorum" dedi.

300 YILLIK TESPİH VAR

Kar, yaklaşık 20 yıllık uğraşı olan koleksiyonunda birbirinden değerli 200 tespih bulunduğunu anlattı. Bunların arasında 100, 200, 300 yıllık tespihlerin de olduğunu dile getiren Kar, şöyle devam etti: "Babamın verdiği bilgiye göre, uzun mercanlı 'yüssür' diye adlandırılan 600-700 yıllık bir tespih de mevcut. Hem maddi hem de manevi değeri olanlar var. Bir de hediye edilenler var. Bir daire fiyatına eş değer bir koleksiyon, değeri 40-45 bin dolar civarında." Koleksiyonunu zenginleştirmeye devam ettiğini belirten Kar "Türkiye genelinde araştırmalar yapıyorum. Tespih meraklılarıyla irtibat sağlıyor, koleksiyonuma en güzel tespihleri kazandırıyorum. Bunların çoğu el işçiliği ürünü. Başkası gezmeyi sever, ben de bu koleksiyona baktığım zaman deşarj oluyorum. Tespihlerin hepsinin ayrı bir dünyası, ayrı bir dili var. Tespihlerin bakımı için ayda bir kuru bir bezle tek tek çocuğumu sever gibi yaklaşıyorum, tabiri caizse saçını tarıyorum" diye konuştu.

58 YILDIR ANTİKA BİRİKTİRİYOR
81 yaşındaki Rafet Nalıncılar'ın antika merakı 58 yıl önce bir müzayededen aldığı bronzdan yapılmış Eyfel Kulesi şeklindeki bir saatle başlamış. Bu sürede 2 binden fazla antika biriktiren Nalıncılar, Kozahan'daki dükkanında sergilediği eserlere gözü gibi bakıyor. Dükkanının girişine, "Koleksiyondur, satışımız yoktur" yazısını asan koleksiyoner Nalıncılar, 2009'dan bu yana koleksiyonunu sergilediğini söyledi. Babasından kendisine eski eşyalar miras kaldığını, kendi koleksiyonunu oluşturmak için sürekli antika ürünler satın aldığını ifade eden Nalıncılar, Türkiye'yi gezerek çeşitli illerden tarihi değeri olan eserler bulduğunu kaydetti. Dükkanında çok eski eserler bulunduğuna dikkati çeken Nalıncılar "Burada yaklaşık 200 senelik kılıçlar var. Yunan harbinden kalan mermiler var. Bu parçaların büyük kısmını da müzayedelerden aldım" diye konuştu.

FOSİLLİ TESPİHLER
Murat Kar, koleksiyonundaki tespihlerden bazılarını yurt dışından temin ettiğini söyledi. Oltu, kehribar, koç boynuzu, deve kemiği, kuka, yüssür, orijinal yakut başta olmak üzere 20 çeşit tespihinin bulunduğunu bildiren Kar, "Osmanlı kesmesi' dediğimiz tespihimiz var. Yaklaşık 2 bin dolar civarında ama bunu bin dolara aldım. Fosilli tespihler var. Bunların içinde de arı, karınca, sinek olur. Bunlar da çok değerlidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir daire fiyatına tespih koleksiyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN