Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Başka vatanımız yok’

Giriş Tarihi: 15.7.2017
‘Başka vatanımız yok’

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül gecesi kışladan çıkan 4 tankın önüne geçip askerlere, “Ya bu milleti ezersiniz ya da burada kalırsınız” diyerek meydan okudu. Akgül, “Bugün olsa yine tankın üzerine çıkarım. Başka vatanımız yok” dedi

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, 'da gerçekleştirilen FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Dikimevi Kavşağı'nda göğsünü tanklara siper ederek büyük bir mücadele verdi. Darbe gecesi Türkiye'nin en büyük kışlalarından biri olan Eşref Akıncı Kışlası'ndan Genelkurmay'a gitmek üzere yola çıkan tankların önüne korkusuzca çıkan Akgül, yanındaki vatandaşlarla birlikte o gece 4 tankı durdurmayı başardı. Tankların üzerinde çekilen tarihi kareyle hafızalara kazınan Akgül, bir yılın ardından 15 Temmuz'da yaşananları SABAH'a anlattı:
O gün 8-10 kişilik bir arkadaş grubuyla oturuyorduk. Mamak'ta kolordudan çıkan tankların Genelkurmay'a, Kızılay'a gitmek için hareket ettiği bilgisi geldi. 100 kişilik gruptuk. Tankları Mamak Caddesi'nde durdurduk. asteğmene "Nereye gidiyorsunuz" dedim. "Genelkurmay'ın görevi var. Niye tankların önünü kesiyorsunuz" diye sordu. O kişi ve askerler darbeyi bilmiyordu. Bunun bir darbe olduğunu, Genelkurmay Başkanı'nın rehin alındığını konuştuk. "Ya bu milleti ezersiniz ya da burada kalırsınız" dedik. Cumhurbaşkanımızın konuşmasından yarım saat sonra 4-5 bin kişi olduk. Askerlerden biri beylik tabancasıyla ateş edince ilçe yönetim kurulu üyemiz şehit oldu. Polisler gelip tankları aldı ve darbecilerle mücadele için kullandılar.

BAŞKA VATANIMIZ YOK
Bu millet o gün iradesini, yüreğini ortaya koydu. O gece hiç kimsenin gözünde korku yoktu. Çünkü darbe başarılı olsaydı o karanlık gecenin sabahına param parça olmuş bir Türkiye olacaktı. Çocuklarım anasız babasız kalabilir fakat vatansız kalamaz. O gece sağcısı, solcusu, muhafazakarı, Kürdü, Alevisi herkes sokaktaydı. Bugün olsa yine tankın üzerine çıkarım çünkü bizim başka vatanımız yok.
FETÖ ile mücadelenin daha etkin devam etmesi gerekmekte. Rus büyükelçi suikastı göstermiştir ki bu hainler kılcal damarlarımıza kadar işlemiştir. Bu hain yapı kendi çıkarları için memleketi ne hale getirebileceklerini göstermiştir.TANKLARIN DURDURULDUĞU YERE 15 TEMMUZ ANITI
Mamaklıların tankları durdurduğu yere 15 Temmuz Anıtı yapan Mesut Akgül: "Bu anıtı yaparken 'Evet biz bu karanlık geceyi yaşadık ama gelecek nesiller böyle geceleri bir daha yaşamasın. Ve en önemlisi de 15 Temmuz'u unutmayalım unutturmayalım' diye düşündük."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Başka vatanımız yok’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN