Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Risk ve macera iç içe

Dünyada 8 bin metrenin üzerindeki 14 dağdan altısına tırmanan tek Türk Tunç Fındık, deneyimlerini İrtifa 8000, Yüksek Macera adlı kitapta anlattı

Giriş Tarihi: 18.3.2012 ABONE OL
Dünyanın 8 bin metrenin üzerindeki 14 dağına tırmanma projesini sadece 27 dağcı tamamlayabildi. Bu, insan sınırlarını zorlayan projesini yarılayan Türk dağcı Tunç Fındık, deneyimlerini ve yaşadıklarını bir kitapta topladı. İrtifa 8000, Yüksek Macera isimli kitap bir hikayeler dizisi. 1996'da yapılan Khan Tengri tırmanışıyla başlayıp 2011'deki Kanchenjunga tırmanışına kadar sürüyor. 15 yıllık bu yüksek irtifa serüveni, sadece macera tutkunlarının değil, fotoğrafseverlerin de ilgisini çekecek nitelikte. Toplam 14 farklı dağın zorlu tırmanış hikayesini anlatan kitap, dünyanın en yüksek dağı Everest, 'ölüm dağı' olarak bilinen K2, Ama Dablam, Pumori, Cho Oyu, Makalu, Dhaulagiri, Shishapangma ve Kanchenjunga gibi dağcıların hayali olan 8 binlik dağlarda yaşanan serüvenleri anlatıyor. Fındık, kitabının en büyük amacının yüksek irtifa dağcılığını okurlara doğru anlatmak olduğunu söylüyor. Fındık'a göre bir yüksek irtifa dağında yaşananlar, bir felsefenin hayata geçirilmesi anlamı taşıyor. Dağlarda geçen kahramanlık öyküleri yazmak ona göre değil: "Kitap yazarken amacım, dağcılığın felsefesini doğru anlatmak. Önemli olan dağcılık yapmak ve doğada bulunmak. Daha yükseğe çıkmak ve zirvelere ulaşmak değil. Kitapta insanların neden dağa gittiklerinin yanıtı var."

ÜN İÇİN TIRMANMIYORUM
Ünlü bir dağcı olmanın ilgisini çekmediğini söyleyen Fındık, kendisiyle barışık ve çevresine yararlı bir birey olmayı tercih ediyor. Kitap yazmasındaki amacın da bu olduğunu belirtiyor: "Bana zevk veren tek şey doğayla bir olmak. Öncelikli hedefim de insanların daha çok doğaya çıkmalarını ve dağa gitmelerini sağlamak." İrtifa 8000 Yüksek Macera, Fındık'ın dağlarda tuttuğu günlüklerden oluşuyor. Bir yüksek irtifa tırmanışının ortalama iki ay sürmesi, yazarın bir hayli malzeme toplamasına yol açmış. Fındık kötü havalarda çadırda geçirdiği zamanları yazı yazarak değerlendirdiğini söylüyor: "Tırmanış sırasındaki izlenimlerimi mutlaka günlüğüme aktarıyorum. Tırmanışa gitmeden önce günlük defterimi ve kalemimi özel seçerim. Gün sonunda günlüğüme yazı yazamamak beni çok rahatsız eder. Tırmanış sırasındaki sorunlar, keyifler, üzüntüler anında yazılmadığında unutulup etkisi kayboluyor. Yazmak, teknik detayları kaydetmek çok önemli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Risk ve macera iç içe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN