Türk asıllı CIA casusunun gizemli hayatı kitap oldu

Ruzi Nazar... Özbekistan'da doğdu. 2. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu'dan ayrılıp Almanya saflarında Ruslara karşı savaştı. Savaştan sonra CIA'e katıldı, komünizmin yayılmasını engellemek için çalıştı. 11 yıl kaldığı Türkiye'de sanat, siyaset ve istihbarat olaylarının göbeğinde yer aldı. Hayatı, kendisini yakından tanıyan yazar Enver Altaylı tarafından CIA'nın Türk Casusu adıyla kitaplaştırıldı

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Hollywood tarafından filmi yapılan Akıl Oyunları kitabının tanınmış yazarı Sylvia Nazar'ın babası Ruzi Nazar'dı. Nazar, Özbekistan'da doğmuş, Türk asıllı bir CIA casusuydu. Kızıl Ordu'dan ayrılıp önce Türkmen lejyonlarında Ruslara karşı savaşmış, ardından da CIA'e katılmıştı. Meslek hayatının bir döneminde Türkiye'de bulunmuş, buradaki görevi sırasında kamuoyunun yakından tanıdığı birçok isimle dostluk kurmuştu. Nazar, 'Sovyetler Birliği'nin bölgedeki Türk halklarını kolonileştirdiğini' düşünüyordu. Birliği bir 'imparatorluk' olarak tanımlıyor, hem dünya için bir tehdit olarak gördüğü komünizm ideolojisinin gerilemesi hem de boyunduruğu altında bulundurduğu Rus olmayan milletlerin, başta Türklerin, bağımsızlıklarını kazanması için çalışıyordu. Nazar'ın yaşam öyküsü Türkiye'nin ve bölgenin yakın tarihinde olup bitenleri anlamak için ipuçları sunuyor. Ve bu hikaye şimdi, Nazar'la ilişkisi bilinen ve merak edilen bir isim tarafından kitaplaştırıldı: Enver Altaylı. Kitabın adı: Ruzi Nazar-CIA'nin Türk Casusu. Nazar'ın, hayatını yazma iznini başarılı bir yazar olan kızı Sylvia'ya değil de Altaylı'ya vermesi önemli; kitabın öncelikle Türkçe yayımlanacak olması da. Nazar'la ilişkisi bir yana, Enver Altaylı da öteden beri dikkatlerin odağında olan bir isim. 1980 darbesinden sonra Milli Güvenlik Konseyi tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Yıllarca yurtdışında yaşadı. Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde kendisini vatandaşlıktan çıkaran karar iptal edilerek memlekete davet edildi. 90'lı yıllarda Özal ve Demirel'e Orta Asya konusunda danışmanlık yaptı. Altaylı bir Sovyetolog. Rusça, İngilizce ve Almancanın yanında bölgede konuşulan lehçeleri biliyor. Orta Asya ve Türk dünyası hakkında kitaplar yazdı. Hatta hakkında İrfan Ülkü tarafından Büyük Oyundaki Türk: Enver Altaylı adlı bir kitap bile yazıldı.

- M. Ali Birand'ın hakkınızda bir 32. Gün özel programı yaptığını hatırlıyorumı.
- Mehmet Ali Bey'i rahmetle anıyorum. Yaptığı programın büyük ilgi gördüğünü, çok sayıda izleyici tarafından izlendiğini biliyorum. Ali Çağatay, TV 8'de benimle ilginç ve uzun bir program yapmıştı. Hulki Cevizoğlu saatler süren bir program yapmıştı. Gazeteci-yazar merhum İrfan Ülkü tarafından beni anlatan Büyük Oyundaki Türk: Enver Altaylı adlı bir kitap yayımlandı. Rahmetli Ülkü ben daha hayatta iken hakkımda bir kitap yazma gereğini duydu. Demek ki bu insanlar beni önemsemişler.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türk asıllı CIA casusunun gizemli hayatı kitap oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN