103 yıldır en kaliteli yünün peşindeler

Dört kuşaktır Zegna ailesine ait olan lüks erkek giyim markasının 50. Yün Ödülleri töreni, geçen hafta Avustralya'da yapıldı. Defilede ülkede kurulan en uzun podyum oluşturuldu

Giriş Tarihi: 28.4.2013
103 yıl önce Ermenegildo Zegna tarafından kurulan lüks erkek giyim markası Zegna, kaliteli hammadeleri ödüllendirmeye devam ediyor. Yününü Avustralya ve Yeni Zelanda'dan temin eden marka, geçtiğimiz hafta Sydney'de 50. Yün Ödülleri törenini gerçekleştirdi. İki gün süren kutlamalar süresince koyun çiftlikleri gezildi ve mini bir defile düzenlendi. 1910 yılında Ermenegildo Zegna'nın kurduğu marka, Zegna, 50 yıldır en iyi kalitedeki hammaddeler için ödüller veriyor. Bu çerçeve de çiftlikler fazla sayıda yün üretmek yerine kaliteli yün üretmeye yöneliyor. Geçtiğimiz hafta Avustralya Süper İnce Yün Üreticileri Derneği'yle birlikte düzenlenen Ermenigildo Zegna Yün Ödülleri kutlamaları için 31 ülkeden yüzlerce basın mensubu Sydney'e geldi. Ödül töreni, 23 Nisan akşamı tarihi bir mekan olan Royal Hall of Industries'te gerçekleşti. Mekan, Zegna için yeniden tasarlanmıştı. Öyle ki kapıdan içeri girer girmez ziyaretçiler kumaşa dönüştürülen doğal ve yarı işlenmiş elyaflardan oluşan 10 metre uzunluğunda anıtsal bir sergiden geçti. Tavandan aşağı doğru esnek heykeller gibi dalgalar halinde zarif bir şekilde asılı duran bitmiş kumaşlar, uçucu bir sanat enstalasyonuna dönüştürülmüştü. Barkavizyonda markanın sosyal sorumluluk projeleri gösterildikten sonra sıra defileye geldi.

HEM RESMİ HEM DE SPORTİF
Defilede 50. yıldönümü kutlaması onuruna yaratılan bir mini koleksiyon sergilendi. 60 modelin sunduğu defile için Avustralya'da bugüne kadar kurulan en uzun podyum oluşturuldu. Resmi giysilerin sportif bir tarz kazandığı koleksiyonda devrimin görüntülerini ağırlıklı olarak gri tonlar kullanılmış. Defilede grinin dışında beyaz ve yeşil renklere de yer verilmiş. Kruvaze ve uzatılmış takım elbiseler, gömlekler, bel çizgisini yükselten kuşaklarla birlikte giyiliyor. Trikolar, balıkçı yakalar, yelekler ve hırkalar 2013 Sonbahar-Kış koleksiyonunda öne çıkan diğer parçalar.

İŞİN SIRRI HAVA ŞARTLARINDA
Zegna'nın 50. yıl kutlaması, sadece ödül töreniyle de sınırlı kalmadı. Basın mensupları, kuzeydeki Armidale kasabasına uçarak dünyanın en iyi yünlerinin üretildiği merinos koyun çiftliklerini gezdi. Avustralya koyunlarının yünlerini dünyanın en iyileri listesine girmesinde, hava şartları önem kazanıyor. Yeteri kadar neme sahip bölge, çok kurak ya da çok ıslak olmadığı için ideal yünlerin yetişmesine olanak sağlıyor. Çiftliklerde özel olarak bakılan koyunların tüyleri kesildikten sonra bir yıl içinde yeniden uzuyor. Koyunun yünleri kesildikten sonra kontrol aşaması başlıyor. Önce yıpranmış belli bölgeler temizleniyor, sonra da yünün kalınlığı ve sağlamlığı kontrol ediliyor. Tüm bu kalite kontrollerini geçen yünler ise Zegna tarafından satın alınıyor. Avustralya'nın yıllık yün ihracatı 2.8 milyar dolar. 70 milyon koyundan yılda 355 milyon kilo yün elde ediliyor.

BİR AİLE ŞİRKETİ
Zegna'nın 103 yıllık tarihi, şu anda dördüncü neslin temsil ettiği bir ailenin de başarı hikayesi. Ermenegildo Zegna Group'un 86 ülkede, 300'den fazla doğrudan yönetimi, 550'den fazla tek marka mağazası bulunuyor. Şu anda Zegna Group'un en büyük pazarı olan ve 1991'den beri faaliyet gösterdiği Çin'de tam 75 mağazası bulunuyor. Yeni açacakları mağazalar arasında Abu Dabi, Dallas gibi destinasyonlar bulunuyor. Türkiye'de Nişantaşı'nda ve İstinye Park Alışveriş Merkezi'nde iki şubesi bulunan markanın ürünleri, bütün Beymen mağazalarında da satılıyor.

YÜNÜN YOLCULUĞU
Soğuğa, sıcağa, rüzgâra, yağmura ve hatta bir dereceye kadar ateşe karşı koruma sağlayan yün, yüzyıllar, insanlar ve yerler aracılığıyla yolculuğunu sürdürdü. Genç Ermenegildo Zegna, değerli kumaşlar üreten en önemli İtalyan üreticisi olma hayalini gerçekleştirmek için kendi kasabası olan Trivero'da (İtalya) Lanificio Ermenegildo Zegna'yı (Zegna Yün Fabrikası'nı) kurduğunda, dikkatini Zegna'nın en lüks kumaşlarının temel öğesini oluşturan bu asil, antik elyafa çevirdi. Bugün hâlâ en değerli yün elyaf cinsleri, merinos koyununa sahip Avustralya gibi vikunya, alpaka, kaşmir, tiftik ve ipeğiyle ünlü uzak ülkelerden, İtalya'nın denizden 700 metre yükseklikteki Lanificio Zegna'sına kadar geliyor. 1920'de, yünlerin yarısı İngiltere tarafından satın alınırken, Ermenegildo Zegna, Avustralya süper ince yününü almaya başladı. Yün fabrikasının 1910'da kurulduğu düşünülürse, en yüksek kaliteye ulaşmak için sıradışı bir çabaydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
103 yıldır en kaliteli yünün peşindeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN