Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Podyumda sokaktan insanlar var

Podyumlarda sokaktan bulunan, mesleği modellik olmayan insanlar yürüyor. Gerçek insanlar modada yeni hikayeler anlatıyor

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Moda endüstrisi konu kıyafetleri tanıtacak modeller olduğunda kusur kabul etmiyor. Bu noktada kusurdan kastım büyük bir burun, olması gerekenden küçük ayaklar veya kıyafetleri yeterince güzel gösteremeyecek 200 gram ekstra kilo olabilir. Yıllardır pamuk yiyerek doymaya çalışan model kızların hikayelerini duyuyoruz. Bizlerin dünyasında güzellik göreceli olsa da konu moda endüstrisi olunca güzelliğin matematiksel ölçütleri var. Aslında "Kimler en iyidir?" sorusunun da cevabını aramaya gerek yok. Cevabı bizlerin de yılbaşı gecesi eğlencesi yaptığımız Victoria's Secret defilesinde bulabiliriz. Burada Allah vergisi güzelliklerini, insan üstü çalışma ve sporla mükemmel hale getirebilenlerin gövde gösterisini izleriz. Yüzler, isimler değişir ama moda endüstrisinde boy gösteren siluetlerde, beden ölçülerinde oynama olmaz. Geçtiğimiz iki sezondur dünya moda haftalarında koleksiyon sergileyen bazı modacılar podyuma mesleği modellik olmayan 'normal' insanlar çıkarıyor. Yepyeni, görülmemiş, gerçek insanlar. Mesela Dolce&Gabanna ve Costume National bugünlerde üzerimizde olan 2013 sonbahar-kış erkek koleksiyonlarını 'street casting', yani sokaktan seçilen modellerle tanıttı. Bu sezon markada bu durumun devamını göremesek de Stefano Gabbana bununla ilgili "Kıyafetlerimizi gerçek erkeklere giydirdik. Çünkü moda gerçek insanlar içindir" demişti. Böylece "Bende modellerde durduğu gibi durmaz" sorununa net bir çözüm bulundu.

OYUNCUDAN İLHAM ALAN KOLEKSİYON
Dünya podyumlarının ardından İstabul Moda Haftası'nda da benzer bir örnek yaşadık. İlk defa erkek koleksiyonu hazırlayan Nihan Buruk da seyircileri sokaktan seçtiği modellerle selamladı. Gerçek insanların üzerinde Nian markası kıyafetler çok güzel durdu. Buruk, erkekte gelecek vadettiğini gösterdi. Bu konuyla ilgili taşları yerine oturmamı ise Türk tasarımcı Ümit Benan sağladı. Milano'nun ardından ilk defa Paris'te koleksiyon sergileyen tasarımcı için Style.com'un kritiği Tim Blanks "Koleksiyonlarını hep bir hikaye üzerinden anlatan tasarımcı" yorumunu yaptı. Benan'ın ABD Beyzbol Ligi'nin ilk siyahi oyuncusu olan Jackie Robinson'dan ilham alan 2014 sonbahar-kış koleksiyonunu tanıtmak için sokaktan karakterler sahnedeydi. Bu erkekler Benan'ın anlatmak istediği hikayeyi, vermek istediği mesajları modellerin asla anlatamayacağı şekilde sundu Ne diyebilirim, bazen gerçek insanlar hikayeleri en iyi anlatanlar oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Podyumda sokaktan insanlar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN