Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mükemmel kadının 100 yıllık tarihi

Günümüzde model Adriana Lima'nın güzelliği dillere destan ama 100 yıl önce kimse yüzüne bakmazdı dersek inanır mısınız? İşte karşınızda güzel kadının evrimi!

Giriş Tarihi: 2.3.2014
GIBSON KIZI (1900-1910)

1900'lü yılların başında fotoğrafçılık tam anlamıyla gelişmediği ve pahalı olduğu için ünlü ve güzel kadınlar Charles Dana Gibson'ın illüstrasyonları sayesinde incelendi. Bir yarışmada Gibson'ın saçları tepeden toplanmış, geniş kalçalı ve iri göğüslü illüstrasyonlarına en uygun kız seçilen Camille Clifford'a 'Gibson kızı' deniliyor. Clifford'ın vücudu Gibson'ın çizdiği kadınlarda olduğu gibi kum saatine benziyor. Gibson "Bu kızlar her yerde. Onları sinemada, yolda, tiyatroda görüyorum" diyerek hayal gücünü değil, gördüklerini aktardığını açıklıyor.

ERKEKSİ KADIN (1920)

Toplumsal tabuları geride bırakıp erkeksi tarzlarıyla dikkat çeken kadınlar 1920'li yılların en ulaşılmak istenen tipleriydi. Gibson kızlarının yerini kısa saçlı, zayıf ve göğüslerini belli etmek istemediği için korse giyen erkeksi kadınlar aldı. 'Skandal kadınlar' olarak anılan bu kadınlar, kuğu gibi uzun boyunları, iri gözleri, erkek kıyafetleri ve güven dolu bakışlarıyla hemcinslerinden ayrılıyor. 1920'li yıllarda kadınlar, bu erkeksi kadınların yerinde olmak isterken, erkekler de yanlarında olmayı düşlüyordu.

MAE WEST (1930)

10 yıl sonra erkeksi kadınların yerini onlardan çok farklı olan Hollywood yıldızı Mae West'in tarzı aldı. West, parlak ve dar kıyafetler giyerek iri kalçalarını ve kıvrımlarını vurguluyordu. Sarışın kadınların yükselişini sağlayan West, 1930'lu yılların cinsellik sembolü oldu. Broadway'de sahnelediği Seks adlı oyundaki rolüyle olay yarattı ve sekiz günlük bir hapis cezası alarak adını bütün ülkede duyurdu. Oynadığı filmlerde özellikle müstehcen espriler yapan West, tehlikeli güzel olarak anılıyordu.

RITA HAYWORTH (1940)

Rita Hayworth, 2. Dünya Savaşı sırasında çekilen aşk filmlerinin başrol oyuncusuydu. "Savaşı unutturacak kadar güzel" diye anılan Hayworth'ın en dikkat çekici yanı uzun bacakları ve beyaz teninin parlak olmasıydı. Yıldız vücut bakımına çok önem verdiği için herkesin fark ettiği doğal bir ışıltıya sahipti. 1946'da rol aldığı Gilda filmi, Hayworth'ın kariyerinin zirvesi oldu. Gilda'dan sonra rol aldığı filmlerle ününe ün katan Hayworth, 1953'te oynadığı Salome'den sonra ise sinemadan uzaklaştı. 70'li yılların sonunda yakalandığı Alzheimer hastalığı nedeniyle sinemadan tamamen koptu.

MARILYN MONROE (1950)

1950'li yılların güzel kadın sembolü Marilyn Monroe, uzun bacakları, ince beli ve kısa sarı saçlarıyla günümüzde bile herkesin güzel bulduğu kadınlar arasında... Monroe bedenini göstermekten çekinmiyor ve kıyafetlerinde dekolte kullanmayı çok seviyordu. Özellikle kısa saç Monroe ile geri döndü ve kadınlar saçlarını sarıya boyatmak için sıraya girdi. 1960'lı yılların başından itibaren yaşadığı sağlık sorunları ve kişisel problemleri, kariyerine yansıdı ve Monroe'nun 'dengesiz biri' diye anılarak kötü ün yapmasına neden oldu. Yine de ölümünden itibaren ünü git gide artarak tüm zamanların en önemli kadın ikonlarından biri haline geldi.

LESLEY LAWSON (1960)

Güzellik anlayışı devrim geçirdi ve kıvrımlı hatlar yerini çok sıska bir vücut ve uzun bacaklara bıraktı. 1960'larda 1920'li yıllardaki kadın güzelliği kabul görse de Twiggy lakaplı manken Lesley Lawson iri gözleri ve ince vücuduyla birçok dergi ve gazetenin kapağında yer aldı. Lesley Lawson 2010'da verdiği bir röportajında "1960'larda çok ince bir süper modeldim ama o zamanlar doğal olan buydu" diyor.

FARRAH FAWCETT (1970)

1970'lerin gelişiyle birlikte sporcu ve kaslı kadın vücudu yükselişe geçti. Abartılı makyaj, yerini doğala bıraktı. Charlie'nin Melekleri'nden Farrah Fawcett, 70'li yılların en güzel kadınlarından biriydi ve fit olabilmek için kendini tenise vermişti. 1969'da bir Hollywood muhabiri Fawcett'in fotoğrafını görünce keşfedildi. Farrah Fawcett ilk Emmy Ödülü'nü de 1984'te eşi tarafından dövülerek tecavüze uğrayan bir kadını canlandırdığı Yanan Yatak adlı filmdeki rolüyle aldı.

JANE FONDA (1980)

1980'li yıllarda atletik vücut tipi popülerliğini yükseltti ve ince kaslı kadınlar beğenilir oldu. Özellikle Playboy kadınları döneme damgasını vurdu. Oyuncu ve sporcu Jane Fonda dönemin 'taş gibi kadın' sözüne uyan ve o yıllarda herkesin dergilerde uzun uzun baktığı kadın oldu. Fonda'nın aerobik videokasetleri milyonlarca kopya sattı. 1971'de Fahişe, 1978'de Eve Dönüş filmleriyle iki kez Oscar ödüllerine En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde adını yazdırmayı başardı.

KATE MOSS (1990)

Televizyon ve süper modellerin yükselişte olduğu 1990'lı yıllarda, sıfır beden furyası başladı. Kate Moss da 14 yaşında New York Havalimanı'nda keşfedildi ve böylece modellik kariyeri başladı. Moss ideal model görünümünden uzak, belirgin elmacık kemikleri ve aşırı zayıflığıyla dikkatleri kısa sürede üzerine çekti. Soluk cildi ve zayıf bedeniyle ünlü markaların yüzü ve tabii herkesin ulaşmak istediği kadın oldu. Özellikle genç kızlar için bir idol haline gelen Moss, özel hayatı yüzünden eleştirilse de bugün bile milyonlarca hayrana sahip. 1960'lı yılları andıran tarz 1990'da da yükselişe geçti ve "Zayıf kadın güzeldir" anlayışı akıllara yerleşti.

ADRIANA LIMA (2000)

Milenyumla birlikte fit, uzun bacaklı, özgüvenli, belirgin vücut kıvrımlarına sahip kadınlar güzel olarak kabul edilmeye başlandı. Brezilyalı model Adriana Lima keşfedildikten bir süre sonra Harper's Bazaar, Elle gibi dergilere kapak oldu. 1998'de bir Victoria's Secret meleği olarak adını bütün dünyaya duyurdu. Adriana Lima, 2006'da Forbes dergisinin 'En Çok Kazanan Ünlüler' listesinde 97., 'En Güçlü 100 İnsan' listesinde ise 99. sırada yer aldı. Hemen her döneme ait özellikleri bir arada bulunduran Adriana Lima da 2000'lerin güzellik sembolü haline geldi.

DERLEYEN: ECE ULUSUM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mükemmel kadının 100 yıllık tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN