Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'un ABD'de yıkmadığı yer kalmadı

King Kong âşık olduğu kadın için şehri yıktı geçti, Mayaların kehaneti tuttu, bir virüsle herkes zombi oldu, Dante Yanardağı patladı ve ABD'nin büyük bölümü lavlar altında kaldı. Mutlu sonla biteni olsa da felaket filmleriyle Hollywood ABD'yi kaç kere yıktı dersiniz? ABD'de de 190'ın üzerinde felaket filmi çekildi. Filmlerden en zararlı çıkan şehir New York

Giriş Tarihi: 30.3.2014
CANAVAR SALDIRILARI
Büyük hayvanlar ya da mutasyona uğramış canlılar ABD'ye 40 kere saldırdı. Canavar saldırısına en çok uğrayan şehirler New York, Los Angeles ve San Francisco. İlk canavar King Kong. New York'a sergilenmek için getirtilen dev goril ortalığı yıkıyor ve sevdiği kızı alıp Empire State binasına tırmanıyor. King Kong 1933, 1978 ve 2005'te şehri üç kez yıkıyor. ABD'yi ziyaret eden canavarlar arasında mutasyona uğrayan Godzilla (1998), Mega Piranha (2010) ve Jurassic Park'ın (1997) dinozorları var.

SALDIRILAR VE KAZALAR
Hollywood, özellikle 11 Eylül saldırısından sonra terörle ilgili filmlere ağırlık vermeye başladı. Saldırı filmlerinde dikkat çeken unsursa farklı etnik ve düşüncedeki toplulukların ABD'yi hedef göstermesi. Her seferinde ABD kayıp verse de sonuçta mücadeleyi kazanıyor. Saldırıların yanı sıra kaza sonucu büyük felaketlere neden olan olayları konu olan filmler de var. Saldırı filmleri arasında Pearl Harbor (2001) ve Dünya Ticaret Merkezi/ World Trade Center (2006) sayılabilir.

SÜPER KAHRAMAN SAVAŞLARI
Süper kahramanlar ABD'yi ve halkı korumak için var olsalar da, düşmanlarıyla mücadele ederken şehirleri yerle bir ediyor. ABD'nin ilk süper kahramanı Süpermen, bu sene de yeni filminde Kripton taşı olmadığı sürece insanları kurtarmaya ve düşmanlarıyla şehrin ortasında savaşmaya devam edecek. İyi niyetli olduğu için ABD halkının tahammül ettiği süper kahramanlar arasında Batman, Fantastik Dörtlü, X-Men ve Örümcek Adam (Spider-Man) var. Süper kahramanlarla ilgili ABD'de de 14 film çekildi. Süper kahramanların şehriyse açık ara farkla New York oldu.

HAYVAN SALDIRILARI
ABD vahşi hayvan saldırılarından da muzdarip. Hayvan saldırısı denince akla ilk gelen, gerilim filmlerinin babası Alfred Hitchcock'un Kuşlar/ The Birds filmi. 1963'te yapılan filmde kuşların saldırısına uğrayan bir kasaba anlatılıyor. Dünyanın en çok tanıdığı ve afişlerini duvarına astığı diğer canlıysa köpekbalığı Jaws. Vahşi hayvanlar ABD'ye 25 kez saldırdı. En çok saldırıya uğrayan şehirler San Francisco ve Los Angeles oldu.

İKLİMSEL OLAYLAR
Sel, çığ, kasırga gibi ciddi zarar veren iklime dayalı doğal afetlerden kim korkmaz. ABD'liler bir yandan gerçek hayatta kasırgalarla uğraşırken bir yandan da beyazperde de uğraşıyor. Üstelik tüm dünyanın sorunu olan küresel ısınmayı da Hollywood es geçmiyor. Filmlerde iklimsel olaylara en çok maruz kalan şehir Los Angeles. Yarından Sonra/ The Day After Tomorrow (2004) sadece Los Angeles'ı değil tüm dünyayı yok eden etkili bir afet filmi. ABD'yi sinemada iklimsel olaylar tam 23 kere vurdu ve anlaşılan 24'üncüsü de yolda.

JEOLOJİK OLAYLAR
İnsanoğlunun karşılaştığında çaresiz kaldığı volkanik patlama, deprem ve tsunami gibi jeolojik afetler, ABD'yi beyazperde de 26 kere yıktı. Yaşaması ne kadar korkunç olsa da yüksek bütçeli bu filmleri patlamış mısır eşliğinde izlemek çok eğlenceli. Lavlar altında kalan Washington'dan kaçan Pierce Brosnan'ı kim izlemek istemez ki? Washington'da geçen Dante Yanardağı/Dante's Peak (1997), en etkili ilk volkanik olay filmi olarak nitelendiriliyor. Maya kehanetlerini göz önünde bulundurularak yapılan 2012 (2009) filmi, sadece ABD'yi yıkmakla kalmadı, vizyona girdiğinde Mayalar'ın haklı olabileceği konusunda insanların içine kurt düşürdü.

ENFEKSİYONLAR
Enfeksiyon ya da virüs denince akla Ölümcül Deney'den tanıdığımız zalim Umbrella Şirketi ve zombiler geliyor. Özellikle son 10 yılda Hollywood'un en çok üzerine düştüğü zombi filmleri arasında Zombi 2 (1979) , Ölümcül Deney/Resident Evil serisi (2002, 2004, 2007, 2012), Zombi Mezarlığı/Rise of the Zombies (2012) ve World Z War (2013) var. ABD'de açılan zombi kursları sayesinde sadece filmlerde değil insanlar gerçek hayatta da zombi gibi davranma ve zombileri alt etme dersleri alıyor. ABD en çok zombilerden korkuyor! Haksız da sayılmazlar. Çünkü ABD, filmlerde 27 kez enfeksiyonlarla yerle bir oldu.

UZAY KAYALARI
Anlaşılan Hollywood uzaylı saldırılarını sevdiği kadar meteor taşlarıyla yıkımı sevmiyor. Uzay boşluğundan hızla dünyaya ve tabii ABD'ye düşecek taşlara panikle çözüm arayan bilimadamları çaresiz kalıyor ve her seferinde meteor tam 12'den vuruyor. Meteorlu filmler arasında en popüleri Bruce Willis'in başrolde olduğu Armageddon (1998). ABD'de sinemada meteor taşlarıyla 11 kere karşı karşıya geldi. Bu olaydan en çok zararlı çıkan şehirse New York oldu.

UZAYLI SALDIRILARI
Varlıkları ispatlanamasa da uzaylıların her zaman Hollywood'ta yeri var. En dikkat çekici noktaysa çekilen filmlerde uzaylılar ABD'yi ve dünyayı ele geçirmeye özellikle ABD için çok önemli olan Bağımsızlık Günü'nde geliyor. Dünyalılardan her zaman daha akıllı ve daha güçlü olan uzaylıların yer aldığı filmler arasında Dünya Savaşları/War of the Worlds (2005), Kurtuluş Günü/Independence Day (1996), Yukarıdaki Tehlike/ Skyline (2010) ve Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı/Battle:Los Angeles (2011) var. Uzaylılar ABD'yi 16 kere gözüne kestirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'un ABD'de yıkmadığı yer kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN