Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıradan eşyanın sıra dışı hikayesi

Giriş Tarihi: 30.3.2014

Antik Yunan'da ruj belirli saatlerde sürülüyordu, Fransız kralı yoğurtla tedavi edildi... Yıldıray Karakiya'nın 21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi adlı kitabında akıl almaz bilgiler yer alıyor

KRALLARIN OYUNCAĞI YOYO UZAYDA
Eğlenceli oyuncak yoyonun, M.Ö. 1000 yılında Çin'de ortaya çıktığı söyleniyor. Antik Yunan döneminden kalma vazoların üzerinde yoyoyla oynayan insan figürleri görünüyor. Yoyo daha sonraki yıllarda Fransa kralı 17. Louis ve İngiltere Kralı 4. George'un tablolarında görüldü. 'Gel gel' ya da 'git gel' anlamındaki Yoyo, Filipinler'in dili Tagalo'dan geliyor. Ayrıca yoyo, 1985 yılında uzaya ilk giden oyuncak unvanını da taşıyor.

FRANSIZ KRALINA ŞİFA OLAN YOĞURT
İlk yoğurdu kim yaptı? Türkçe bir kelime olmasından yola çıkılarak yoğurdu ilk Orta Asyalıların yaptığı düşünülüyor. Yoğurdun Avrupa'ya gelişinin hikayesi de çok ilginç. 16. yüzyılda Fransa kralı 1. François'nın bir türlü iyileşmeyen bağırsak hastalığını, Kanuni Sultan Süleyman tarafından gönderilen bir doktor keçi sütünden yapılmış yoğurtla tedavi edince, yoğurt tüm Avrupa'ya yayıldı.

KAŞIKSIZ DIŞARI ÇIKMAM
İlk kaşık M.Ö. 6 bin yılında Burdur'da bulundu. Kaşık ilk formundan bu yana çok değişmeyen nadir icatlardan. Eski dönemlerde restoranlarda kaşık bulunmadığından insanlar kendi kaşığını yanında getirirdi, aksi halde yemek yemeden evine dönmek zorunda kalırdı.

UZAYDA ALTIN PLAK
1877'de Edison'un icat ettiği fonograf sayesinde müzik dinleyebiliyoruz. 1977'de NASA altın plaklara 55 dilde selamlama mesajları, farklı kültürden müzik örnekleri, doğa sesleri ve fotoğraf yükleyerek uzay boşluğuna gönderdi.

SAKARLIK ÜRÜNÜ HEAVY METAL
8. yüzyılda Emeviler, Cebelitarık Boğazı'nı geçerek İber Yarımadası'nı ele geçirdi. Yanlarında ud adını verdikleri müzik aletini de getirmişlerdi. Avrupalılar uda perdeyi ekledi ve lut olarak bilinen enstrümanı yaptı. Zamanla bu çalgının sapı uzadı ve 16. yüzyıldan itibaren gitar haline geldi. Heavy metal müzik türünün doğuşu da oldukça ilginç. 1951 yılında Ike Turner and The Kings of Rhythm grubu, kayıt için amplifikatörü stüdyoya taşırken düşürdü. Grup kırık amplifikatörle çalmayı deneyince çıkan sesi sevdi ve böylece heavy metal keşfedildi.

KIZSIZ TELEFON
Santralsiz telefonu bir cenaze levazımcısı icat etti. İşleri azalan Almon Strowger, en yakın aile dostunun bile kendisine iş vermediğini görünce araştırdı ve rakibinin telefon santralinde çalışan karısının işleri kocasına yönlendirdiğini öğrendi. Bunun üzerine santralsiz telefonu yani o zamanların deyişle 'kızsız telefonu' icat etti.

TEKERLEK YAPAYIM DERKEN CİKLETİ BULDU
Cikletin ortaya çıkması, 1860'ta General Antonio Santa Anna'nın para kazanma arayışıyla oldu. Cikletin ana malzemesini bir mucide araba lastiği yapması için veren generalin istediği olmadı ama mucit Thomas Adams, elindeki malzemeye aroma ve şeker katarak sakızı icat etti.

KIRMIZI RUJUN MUCİDİ KLEOPATRA
Parlak kırmızı ruj, M.Ö. 1. yüzyılda yaşayan Kleopatra zamanında moda oldu. Antik Yunan döneminde de ruju sadece hayat kadınları kullanabiliyordu. Bir hayat kadını yasalarca belirlenmiş saatler dışında ruj süremezdi. 1558 yılında İngiltere tahtına oturan Kraliçe 1. Elizabeth tam bir ruj tutkunuydu. 1770'te İngiltere'de ruj kullanarak evli bir erkeği ayartan kadınlar cadılık suçundan cezalandırılacaktı. 1923'te ruj şimdiki kullandığımız hale geldi.

DOMATESSİZ KETÇAP
Çin' de tuzlu ve mayalanmış ançüezden sos yapılıyordu ve adı da 'getchup' idi. Bu sos, gezginler ve tüccarlar sayesinde tüm ülkelerde tanınır oldu. Avrupalılar eskiden domatesi kırmızı renkte olduğu için zehirli sayıyor ve yemiyordu. 19. yüzyılda ketçap domatesle yapılmaya başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıradan eşyanın sıra dışı hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN