Kutuplarda 'Evet' demek ister misiniz?

Son yıllarda evlenmek için yurt dışını tercih edenlerin sayısında artış yaşanıyor. Üstelik sadece konsoloslukta değil, yer çekimsiz ortamdan kutuplara farklı düğün konseptlerini tercih eden çiftler de var...

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Şirin Ediger-Okan Bayülgen, Melisa Sözen-Alican Yücedir, Selin Denizli-Abdullah Burnaz, İskender Paydaş-Ilgın Beyazıt... Bunlar "Evet" demek ve hayatlarını birleştirmek için Roma'yı seçen çiftlerden bazıları. Son yıllarda yurtdışında, özellikle de İtalya'da evlenen çiftlerin sayısında ciddi bir artış yaşandı. Peki ama yurtdışında evlenmenin maliyeti yüksek mi? En uçuk düğünler nerede gerçekleşiyor, çiftler ne gibi isteklerde bulunuyor? Tüm bu soruların yanıtını Roma'da evlenmek isteyen çiftlere romadaevlen.com web sitesi ve Primaluna Organization Şirketi'yle profesyonel destek sunan Abdullah Alemdar ile konuştuk. Abdullah Alemdar, kutuplardan şato düğünlerine farklı konseptleri anlattı.
- Son yıllarda yurtdışında evlenmek isteyenlerin sayısında artış oldu mu?
- Özellikle son 10 yılda ülke ekonomimizin gelişmesiyle birlikte artan seyahat sayısı, insanlarımızın dünyayı tanımasına, bununla birlikte de yeni trendler ve yeni vizyonlar edinmesine neden oldu. İstatistiklere baktığımızda bu rakam artışını net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle bazı destinasyonlarda rakamlar ciddi artış gösteriyor. Tabi bu artışı tetikleyen faktörlerden bir tanesi de kamuoyunun yakından tanıdığı ünlü isimlerin de yurtdışında evlenmeleri oluyor.
hindistan ve nepal revaçta
- En çok tercih edilen destinasyonlar hangileri?
- Romantik destinasyonlar tabii ki bu özel gün için tercih edilen yerler. Bunların başında aşıklar şehri Roma ve Paris'i sayabiliriz. Son dönemde Afrika ile Nepal, Hindistan, Çin gibi Uzakdoğu Asya ülkeleri de mistik, egzotik nikah törenleriyle çok revaçta.
- Dünyada en uçuk evlilik istekleri neler oluyor?
- Kimi çiftler o alışılagelmiş klasik nikah merasimlerinin dışına çıkmak istiyorlar. Örneğin, küresel ısınmaya dikkat çekmek için buzullarda evlenmek isteyen çevreci çiftler de var. Macerasever çiftler bu konuda çok yaratıcı. Yerçekimsiz ortamda evlilik, gezinti balonunda gökyüzüne yükselirken ya da dünyanın en kuzey ve güney uçlarında buzullarda bir nikâh merasimi görebiliyoruz artık. Bir genç çift uzay boşluğunda dünyayı karşılarına alıp evlenmek istemişti. Teknik olarak bu da mümkün ama şimdilik maliyeti biraz yüksek.
- Siz daha çok Roma'da evlilik törenleri düzenliyorsunuz. Burada ne gibi istekler oluyor?
- Roma daha çok aşkın, romantizmin şehri. Roma'da evlenmek isteyen çiftlere de genellikle kentin bu ruhuyla uyumlu aktiviteler düzenliyoruz. Ortaçağ'dan kalma bir şatoda ya da dünyaca ünlü şarapların açıldığı bir mahzende, atlı arabalar ya da 50'lerin 60'ların otomobilleri ve o dönemin dekoruyla, uygun mekanlarda farklı bir ambiyans yaratabiliyoruz. Daha ekstrem şeyler isteyenlere Alpler'in zirvesinde bir tören ya da kapıda Ortaçağ şövalyelerinin nöbet tuttuğu yüzyıllar öncesinden kalma bir katedralde düğün organize edebiliyoruz.
- Dezavantajları neler?
- Biz bu işe girmeden önce, yurtdışında evlenmek isteyen çiftlerin yaşadığı trajik olaylara defalarca şahit olduk. Roma gibi bir metropolde taksi bulamayıp aylardır beklediği nikâh saatini kaçıran insanlara da, yağmurun altında sokakta gelinliğiyle kalan insanlara da rastladık. Evlilik gününün çiftlere vermiş olduğu stresi de bu tür olaylara eklersek, bu çiftlerin ruh hallerini tahmin etmek çok zor değil. Örneğin Roma'da yağmurlu bir günde evlenecek bir çift taksiyle konsolosluğa gelmişti. Ancak girişte kapı, kimlik kontrolleri için gelenlere hemen açılmıyor. Çift yağmur altında bekleyince gelin hüngür hüngür ağlamıştı.

MALİYETİ YÜKSEK DEĞİL

-Yurtdışında evlenmenin maliyeti sanıldığı gibi çok yüksek mi?
- Ülkemizde yapılan düğün organizasyonlarını düşündüğümüzde asla değil. Tabii ki organizasyon işlerinde bir üst sınır koymak hiçbir zaman mümkün değil. Fakat fiyat alt sınırını bildikten sonra ve yapılan hizmetin bedelini her sınıfın yararlanabileceği bir seviyede tuttuktan sonra yurtdışında evlenmenin maliyetinin yüksek olmadığını, hele ki ömrünüzün en özel günü için oldukça makul bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.
İskender

Paydaş-Ilgın Bayazıt

'Küçük ama keyifli bir organizasyon oldu'

Müzisyen İskender Paydaş ve eşi Ilgın Bayazıt da evlenmek için İtalya'yı tercih edenlerden. İskender Paydaş bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Bizim için özel bir yerde evlenmek istedik. İkimiz de seyahati çok seviyoruz ve İtalya her köşesinden keyif aldığımız ülkelerin başında geliyor. Ilgın'la tanıştığımızda o zaten yıllardır her yaz tatilinde Positano'ya gidiyordu. Beraber olmaya başladıktan sonra da bunu bozmadık, hatta benim doğum günlerimi Positano'da kutlamaya başladık. Nikah kararımızda tabii ki bu sahilleri ve genel anlamda İtalya'yı sevmemizin rolü büyüktür. İkimizin de ikinci evliliği ve en yakınlarımızla bizim için özel bir yerde, küçük ama keyifli bir organizasyon yapmak istedik. Yaz olsa bu yer Positano olurdu ancak Ekim olunca Roma fikri Ilgın'dan çıktı." İskender Paydaş-Ilgın Bayazıt çifti aileleri ve yakın arkadaşlarından oluşan 25-30 kişilik bir grupla birlikte üç gün geçirmiş Roma'da. Konsolosluktaki nikahın ardından rezidansta Paydaş'ın ilk bestesi eşliğinde kokteyl düzenlemişler önce. Ardından da Paydaş'ın en sevdiği restoranlardan Sapori Di Mare'de çok eğlenceli bir düğün yemeği gerçekleştirmişler.

Meltem Tepeler, KM Events Sahibi

'Gençler kalabalık düğünlerden kaçıyor'

"Düğün turizmi artık çok moda ve tüm dünya bu trendi takip ediyor. Her gün soluk aldığımız şehirde evlenmektense, tüm misafirlerinizle birlikte romantik bir destinasyonda düğün gerçekleştirmek herkese cazip geliyor. Özellikle ülkemizde otel fiyatlarının çok yüksek olması ve çok kalabalık düğünler gençlerin gözünü korkutuyor. Yurtdışında düğün yapmanın en büyük avantajı, kalabalık düğünleri sayıca azaltmak ve tabii ki herkese bambaşka bir rüya sunmak. Bu tarz düğünler katılanların belleklerinden hiç silinmiyor. Dezavantajı ise; iplerin tamamen elinizde olmaması. Yabancı çiftlerin evlenmek için tercih ettikleri düğün yerleri arasında İstanbul çok popüler oldu. Türkler ise en çok Paris, Roma, Floransa, Como Gölü, Milano ve Venedik'i tercih ediyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutuplarda 'Evet' demek ister misiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN