Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bana bir masal anlat baba

Boşanınca çocuklar illa annede mi kalmalı? Peki bu görüşün aksini düşünen ve çocuklarına gözü gibi bakan süper babalar hiç mi yok? Elbette var. Kendi arzusuyla çocuklarının sorumluluğunu alan ve mutlu mesut yaşayan süper babalarla konuştuk

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Bana bir masal anlat baba
Bir erkek, çocuğuna hem annelik hem de babalık yapabilir mi? Onu giydirip, besleyip, okula göndermesi ne kadar zor olabilir ki! Boşanınca çocuk annede mi kalmalı? Birçok kişinin bu sorulara yanıtı "Evet" olabilir. Hem hukuk hem de toplum boşanınca çocuğun annede kalması taraftarı. Oysa çocuğuna çok iyi bakan süper babalar da var. İnsanın kendi ağabeyi de bunlardan biri olunca yorum yapması çok da zor olmuyor. Zira ABD'de yaşayan ağabeyim Berk bir yaşından beri oğlu Logan ile yakından ilgileniyor. Kimi öğlenler işten sadece oğlu Logan'ı öpmek için eve geldiği zamanları bile hatırlıyorum. Zaten "Evlatlar annelerin olduğu kadar babaların da hazinesi" sözü pek çok şeyi anlatmaya yetiyor. Bugün bu sayfada özel hayatından feragat eden, iş temposunda koşuştururken ev işleriyle de ilgilenen ve çocuklarına hem anne hem de baba olan adamların hikayesini, yani süper babaların hikayesini okuyacaksınız. Bu arada küçük bir not. Evet Berk XMen hayranı ve yeğenimin Logan ismi oradan geliyor...

YUSUF DEMİR (39)


BİR KADINLA YAŞAMAKTAN ÇOK DAHA KOLAY
- Kaç yıldır oğlunuzla yaşıyorsunuz?
- Boşandığımızda Can 4.5 yaşındaydı. Sekiz yıl oldu. Eski eşimle ayrılma aşamasında umutsuzca "İstersen bende kalsın" dedim. Ama tamamen umutsuzca ağızdan çıkmış bir laftı. Bir gün bir telefon geldi "Tamam sende kalsın" dedi ve o günden beri baba oğlu beraberiz.

- Zor muymuş çocuk büyütmek?
- Bir kadınla yaşamaktan çok daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Ben iyimser olduğum için belki de bana zor gelmiyor. Sadece İstanbul'da ailem olmadığı için düzenleme yapmam gerekiyordu. İşime yakın bir eve taşındım ve yürüme mesafesinde bir kreş buldum. Bir üçgen yarattım anlayacağınız. Sabah onu kreşe bırakıp işe gidiyordum. Akşam da öğretmenleri normal kreş saatini geçse de beni bekliyordu.

- Ev işleri de sizde mi?
- Evet, zaten kadınların yemek işini fazla abarttığını düşünüyorum. Ben sağlıklı beslenmeye dikkat ederim ve haftada beş gün yemek pişiririm. Yemek işi 20 dakikada oluyor. Bir de ben 7/24 babayım. Can hafta sonları da bende. Cumartesi günleri çalıştığım dönemde Can'ı işe götürüyordum.

- Hiç bu yüzden fedakarlık yapmanız gerekti mi?
- Evet mesela iş yerinde terfi almış ve müdür olmuştum. Ama her akşam 20.00'de toplantıda olmam gerekiyordu. Can'ı almam gerektiği için işten vazgeçtim.

- Özel hayatınız nasıldı? Genç bir adam olarak hiç dışarı çıkıyor muydunuz?
- Maddi olarak da çok rahat bir dönemden geçmediğimden Can'a yüzde 100 kendim baktım. Akşamları saat 21.00'de uyur ve sonrası bana kalır. Ama tabii dışarı çıkmaktan bahsetmiyorum. O üç saati 'sakinlik vakti' olarak değerlendiriyorum. Kitap okurum, arkadaşlarım gelir ya da televizyon seyrederim.

KERİM CAN DEMİR (12)

BABAMLA YAŞAMAK ÇOK EĞLENCELİ

"Babamla yaşamak zor değil ama bazı anlaşmazlıklar oluyor. Ortak karara varamadığımızda bazen tartışıyoruz. Ama yine de babamla yaşamak çok eğlenceli. Her hafta sonu film izleriz, Bebek Parkı'na gideriz, bisikletle tur atarız. Motosikletle Ankara'ya, İzmir'e gittik. Beraber Soma'ya bile gittik. Evde tüm işleri babam yapıyor. Biraz yavaş ama..."

ARKADAŞINA GÖNDER
Bana bir masal anlat baba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN