Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayır işlerinde yarışan ünlüler

Onlar dünyanın en çok kazanan ünlüleri. Kişisel servetleri milyonlarca dolar. Ama aynı zamanda hayır işlerinde de oldukça cömertler. İşte yardımseverlikleriyle ünlü isimler ve yaptıkları bağışlar...

Giriş Tarihi: 26.4.2015
Hayır işlerinde yarışan ünlüler
Ünlülerin hayatları her zaman ilgimizi çekiyor. Sevdikleri yemekleri, korkularını, hobilerini, ilişki durumlarını veya ne kadar kazandıklarını merak ediyoruz... Yani kısacası onlar hakkındaki her şeyi bilmek istiyoruz. Birçoğunun hayatı da magazinsel açıdan da oldukça cömert oluyor. Anlat anlat bitmiyor yaşadıkları. Diğer taraftan bazılarının hayatı da yardımseverlik konusunda oldukça cömert. En bonkör ünlüler genellikle teknoloji dünyasından çıkıyor. Apple'ın CEO'su Tim Cook 800 milyon dolar civarındaki kişisel servetini ölmeden önce hayır kurumlarına bağışlayacak. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ebola ile mücadelede kullanılması için 50 milyon dolar verirken, Facebook'un arkasındaki isim Mark Zuckerberg de yine ebolaya karşı kullanılması için 25 milyon dolar bağışladı. Peki müzik, sinema ve televizyon dünyasının milyonerlerinde durum ne? İşte bilinen en cömert ünlüler:

OPRAH WINFREY

ABD'li ünlü televizyoncu Oprah Winfrey, yaklaşık 3 milyar dolarlık kişisel servetiyle yıllardır dünyanın en zengin siyahi kadınları listesinde hep en üst sırada yer alıyor. Winfrey'i özellikle çalışanlarına karşı cömertliğiyle tanıyoruz. Sık sık çalışanlarının kredi kartı borçlarını ödüyor veya 300 çalışanı ile birlikte tüm masrafları kendisi karşılayarak tatile çıkıyor. Toplumda eşitlik için mücadele eden kurumlara karşı oldukça cömert olan Winfrey ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir müzeye 12 milyon dolar vermişti.


BONO

İrlandalı rock grubu U2'nun solisti Bono, genellikle "dünyanın en etkili isimleri" listesindeki yerini hep alır. Politik olarak çok aktif bir isim. Nobel Barış Ödülü'ne üç kez aday oldu. Aynı zamanda yardımseverliğiyle de tanınıyor. Özellikle yoksulluğun ve insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere yardımlar topluyor. Kişisel serveti 600 milyon dolar (1 milyon 625 bin TL) Bono'nun geçen yıl kendi yönettiği hayır kurumlarına 25 milyon dolar (67 milyon TL) topladığı tahmin ediliyor.

ANGELINA JOLIE & BRAD PITT

Hiç şüphesiz Brangelina yani Angelina Jolie ve Brad Pitt, dünyanın en ünlü çiftlerinin başında geliyor. Toplam servetleri 390 milyon dolar (1 milyar TL). Altı çocuğu olan çift, birbirlerine sürekli abartılı hediyeler alıyor. Jolie, eşine 20 milyon dolara şelale almıştı örneğin. Ancak güzel oyuncu hayırsever tarafıyla da çok ünlü. BM İyi Niyet Elçisi olan Jolie, özellikle göçmenlerle ilgili çalışmalarıyla büyük övgü alıyor. Çiftin kurduğu Jolie-Pitt Vakfı, Darfur'daki göçmenlere 1 milyon dolar bağışlamıştı. Ayrıca düğün fotoğraflarını 5 milyon dolara satan ikili, parayı göğüs kanserine karşı mücadele eden kuruma verdi.

GEORGE CLOONEY

Yakışıklığının dışında başarılı oyunculuğu ile tanıyoruz George Clooney'i. 53 yaşındaki Clooney'in kişisel servetinin 180 milyon dolar (493 milyon TL) olduğu biliniyor. Feeding America, Save the Children ve Stand-Up To Cancer gibi kurumlara düzenli olarak bağış yapan Clooney, evsizler için de birçok kez kendi inisiyatifi ile organizasyonlar düzenledi. Güney Sudan gibi ülkelerdeki politik istikrarsızlığa karşı sorumluluk almaktan kaçınmayan Clooney, felaketlerin ardından da ilk elini cebine atanlardan oluyor. Örneğin geçen yıl ülkesi ABD'de kasırganın vurduğu bölgeye 1 milyon dolar bağışlamıştı.

ELLEN DEGENERES

Listemizde buraya kadar okuduğunuz isimler kadar ünlü değil belki de. Ama ABD'li komedyen Ellen DeGeneres yıllardır çizgisini hiç bozmadan insanları güldürmeye devam ediyor. Hayvanlara düşkünlüğüyle tanınıyor. Ama göğüs kanserine karşı verdiği çetin mücadelede her zaman büyük övgü alıyor. Ayrıca sıkı bir ırkçılık karşıtı kendisi. Çok sevdiği hayır işlerine harcayacak parası da bol: 285 milyon doları (777 milyon TL) var. Geçen yıl ki Oscar Ödülleri gecesini hatırlay��n. Birçok ünlü ile retweet rekoru kıran bir selfie çekmişti. İşte o karede kullanılan cep telefonu markasından bağışlamak için 3 milyon dolar almıştı Ellen DeGeneres.

ELTON JOHN

50 yılı aşan müzik kariyeri başarılarla dolu 68 yaşındaki İngiliz şarkıcının. Kişisel servetinin 270 milyon sterlin (1 milyar 100 milyon TL) olduğu biliniyor. John, geçmişte savurganlığı ile çok ünlüydü. 2000 yılındaki bir röportajında "İki yıl içinde 30 milyon sterlin harcadım" demişti. Ama hayır işlerine her zaman önem verdi John. Kendi kurduğu Elton John AIDS'le Mücadele Kurumu üzerinden her yıl milyonlarca dolar topluyor. John, sadece geçen yıl hayır işlerine kendi cebinden 36 milyon dolar (yaklaşık 100 milyon TL) verdi.

SIR PAUL MCCARTNEY

730 milyon stelini (yaklaşık 2 milyar TL) olan İngiliz şarkıcı Sir Paul McCartney de tam cüzdanına göre cömert olanlardan. 90 farklı hayır kurumuna düzenli olarak yardımlarda bulunuyor. Diğer taraftan PETA başta olmak üzere birçok farklı hayvan haklarını savunan kurumlar da McCartney'in desteğini alıyor. Ülkesinin yıllardır en zengin müzisyeni olan Sir Paul McCartney, ayrıca kızlarıyla birlikte vejetaryenliği yaymak için gözünü kırpmadan milyonlar veriyor.

STING

Sık sık yardım toplamak veya siyasi bir mesaj vermek için konserler düzenleyen İngiliz şarkıcı Sting'i "cömert ünlüler" listesinde atlamak mümkün değil. Kişisel serveti 180 milyon sterlin yani 738 milyon TL olan Sting, özellikle çevre konularında çok hassas. Sting ve eşi Trudie Styler, bu noktada Yağmur Ormanları'nı Koruma Vakfı kurdu. Geçen yıl Güney Amerika'daki Yağmur Ormanları için 25 milyon dolar bağışladılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayır işlerinde yarışan ünlüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN