Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük adanın büyük özelliği

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Küçük adanın büyük özelliği

12 adalara ait Patmos adasıyla, Didim sahili arasında kalan ufacık Arkoi adacığını pek bilen yoktur. Bu küçük adanın son dönemde tüm dünya medyasına taşınmasının yegane sebebiyse tek okulunda okuyan bir tek öğrencisi

Yaz yağmurları bastırmasına rağmen yaz tatilinin hayalini kuranlar, nereye nasıl gideceklerini hesaplıyor.
Yunanistan, bilindiği gibi, çok sayıda adası olan bir ülke... Dile kolay... İrili ufaklı 3 bin ada, adacık ve kayalıkları var. Ama bunlardan sadece 88'inde yaşanıyor. Adalar da kendi aralarında ve ait oldukları takım adalarına göre 12 adalar, Siklatlar, Sporatlar olarak isimlendiriliyor.
Ege'de Türk kıyılarına en yakın ve en belli başlı adalar, zaten son yıllarda Türk turistlerin akınına uğruyor. Tekne sahibi olanların daha fazla ada ve adacıkları ziyaret etme gibi bir imtiyazları olsa da, 12 adalara ait Patmos adasıyla, Didim sahili arasında kalan ufacık Arkoi (Arki olarak okunuyor) adacığını pek bilen yoktur.
Arkoi, bağlı bulunduğu büyük ve İncil'in son bölümünü oluşturan Apocalypsis'in burada yazılmasıyla 'kutsal ada' olarak ün salan Patmos adasına 11 kilometre mesafede.
Çepeçevre 25 kilometre uzunluğunda ve topu topu 6.3 kilometrekarelik bir ada. Nüfusu ise kış aylarında 17; yaz aylarında ortalama 50 kişiyi buluyor. İnsanları hayvancılık ve tarımla uğraşıyor. Tüm adada toplamda 40 odalık kalacak yer ve sadece iki taverna var. En taze ve en ucuz balık buralarda yeniyor.
Ama adanın bu denli küçük olmasına dair özellikler burada bitmiyor. En büyük özelliği, tek bir okula sahip olması ve daha da önemlisi bu okulun tek bir öğrencisi olması...
Panayotis adını taşıyan ilkokul 5 öğrencisi, adadaki yegane okulun, yegane öğretmeninin, yegane öğrencisi...
Patmos adasından başka daha büyük bir yer görmeyen küçük Panayotis hayatında henüz uçak bile görmemiş.
Yaşıtlarının sersemleşene dek oynadıkları PlayStation türü bilgisayar oyunlarının varlığını bile bilmiyor. Bir bakıma belki de iyi yapıyor.
Sınıfında bir kendisi bir de öğretmeni var... Ders aralarında teneffüs zilleri çalmıyor tabii. Teneffüsler saatlere bakılarak veriliyor. Küçük Panayotis, ders saatleri dışında okulun bahçesinde yine öğretmeni ile top koşturuyor, kovalamaca oynuyor.
Çocuk aklıyla, "Büyüyünce babam gibi hayvancılık yapacağım." diyor. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokul için yanıbaşındaki Patmos adasına gitmeyi hiç düşünmüyor; daha doğrusu tahayyül bile edemiyor.
Çünkü adada ilkokulu bitiren az sayıda çocuğun hiçbiri ortaokula devam etmek için Patmos adasına gitmemiş.
Bu gibi metruk yerlerde kalmış öğrenciler için Skype yöntemi ile eğitim verildiğinden, hiçbir ailenin aklına, çocuğunu okutmak için başka adalara göndermek gelmiyor.
Arkoi adasındaki bu tek öğrencinin bilmediği başka bir şey de, ufacık adasının tek bir öğrencisi olduğu için yerli ve yabancı medyanın dikkatlerini üzerine çekmesiyle, haritada bile zor bulunan bu küçük adanın turist sayısını artırmış olması....
Bu da belki küçük Panayotis'in adasına vermiş olduğu ilk hizmettir, kim bilir?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük adanın büyük özelliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN