Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm dünya onun oyun alanıydı

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Tüm dünya onun oyun alanıydı

Arap kökenliydi. Üstelik kadındı. Mimarlık gibi erkeklerin hüküm sürdüğü bir alanda dünyanın en tanınmış isimlerinden biri oldu. Tasarımlarını yapıları bozarak hayata geçiren Hadid tüm dünyayı oyun bahçesi gibi görüyordu

Çagımızın en önemli mimarlarından biriydi Zaha Hadid. Geçen persembe bronsit teshisiyle kaldırıldıgı hastanede geçirdigi ani kalp kriziyle 65 yasında hayata veda etti. Nobel'le esit görülen Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan ilk ve tek kadın mimar Hadid tasarladıgı yapılarla modern mimarinin fenomen isimlerinden biri haline geldi. Hadid'e kimi zaman otoriter, huysuz ve antipatik gibi sıfatlar yakıstırıldı ama o kadınların pek sevilmedigi, zalim mimarlık dünyasında çarpıcı zekası, ödüllerle taçlandırılan projeleri, benzersiz kariyeri ve yarattıgı yenilikçi tasarımlarla kendini kabul ettirmeyi basardı. Peki ama kimdi Zaha Hadid?

BAĞDAT'TA DOĞDU
Hadid 1950'de Bagdat'ta bir sanayicinin kızı olarak dogdu. Babası, London School of Economics'te okumus, kısa süre ekonomi bakanlıgı yapmıs, sonrasında ev esyaları üreten bir fabrikanın basına geçmisti. Üç kardes arasında en küçük ve tek kız olan küçük Zaha, Sii Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudilerle beraber bir Fransız rahibe okuluna gitti. Egitimine Beyrut'ta matematik alanında baslayan Hadid, sonra Londra'daki Architectural Association'da mimarlık egitimi aldı. Profesyonel hayatında Office of Metropalitan Architecture'da Rem Koolhaas ile basladı.

İLK PROJESİ İTFAİYE BİNASI
Mimarlık hayatında ona ilk sans veren Vitra'nın patronu Rolf Fehlbaum oldu. Vitra'nın 'da Weil-am-Rhein bölgesinde bulunan Iftaiye onun ilk projesiydi (1993). Bina bir süre itfaiye binası olarak kullanıldı. Hadid'in tasarımları Hong Kong'dan 'ya, Azerbaycan'dan Ispanya'ya dünyanın birçok noktasında en dikkat çekici yapılar. London Aquatics Center, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Rosenthal Çagdas Sanatlar Merkezi, Wolfsburg Phaeno Bilim Merkezi gibi ikonik tasarımlara imza atan mimar, dekonstrüktivist akıma üyeydi yani tasarımlarını yapıları bozarak hayata geçiriyordu. Hadid'in imzasını tasıyan Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi Is Alanları Planlaması projesi, geçen yıl Istanbul Büyüksehir Belediyesi Meclisi tarafından oybirligiyle kabul edilmisti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dünya onun oyun alanıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN