Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbiseme uygun bir tespih lütfen!

Günümüzde tespih piyasasası katlanarak 100 milyon a ulaştı. Özel sipariş tespihleri toplayanlar arasında gençler ve kadınlar da dikkat çekiyor. Ustalar elbise rengine uygun binlerce dolarlık tespih siparişi verenler olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Elbiseme uygun bir tespih lütfen!
Tespih tarih boyunca farklı dinlerde, farklı çeşitlerde kullanılmış. Sadece İslamiyet'te değil, Hristiyanlık 'ta, Budist ve Hindu kültürlerinde hatta Brahmanizm gibi daha da eskiye uzanan Uzakdoğu kültürlerinde tespih kullanımına rastlıyoruz. Osmanlı'da ilk tespihlerin hangi ustalar tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak 16. yüzyıldan itibaren kullanıldığı ve 19. yüzyılda yapılan tespihlerin dünya çapında ün kazandığı biliniyor. Günümüzde de hâlâ tespih piyasası merkezli gelişiyor. Mısır'da makinelerle üretilen tespihlerin sayısı ülkemizden kat ve kat fazla olsa da el yapımı, ustalık gerektiren ve sanat olarak nitelendirilen tespihlerin en iyisi bu topraklarda üretiliyor. 'deki tespih piyasası son beş yılda iki katına çıktı ve 100 milyon gibi bir pazar payına ulaştı. Bunda gençlerin tespihe olan ilgisinin artması önemli rol oynuyor. Günümüzde birçok gencin aracında, elinde tespihlere rastlıyoruz. Sadece erkekler de değil kadınlar da farklı taşlardan üretilen zikir tanelerine oldukça meraklı. Hatta birçok mücevher firması tespih koleksiyonunu piyasaya sundu. İnternet üzerinden de birçok alışveriş sitesi farklı modellerde, farklı malzemelerden kullanılan tespihler satıyor. Günümüzde yeniden yükselişe geçen ve bilezikten kolyeye aksesuarlarda da karşımıza çıkan tespihleri mercek altına aldık...

KEHRİBARA RAĞBET ÇOK
Farklı malzemelerden yapılan tespihler 33, 99, 500 ve bin taneli dizilerden oluşuyor. En yaygın kullanılanı 33'lük olanı. Günlük hayatta elde çevirmek için de 33'lük tespihler tercih ediliyor. Elbette tane sayısı kadar malzeme seçimi de önemli. Türkiye'nin en önemli tespih ustalarından Zekai Şenyurt koleksiyonerlerin en çok gergedan boynuzu, fildişi, balık dişleri, denizaslanı gibi malzemelere rağbet gösterdiğini söylüyor. Ama Osmanlı döneminden itibaren en çok tercih edilen malzeme kehribarmış. Şenyurt, "Tespih denilince akla ilk olarak kehribar gelir" diyor. Kehribarın rengi zaman içinde değişiyor. Açık sarı olan rengi zamanla kavuniçi rengine dönüyor. Elbette ikisi arasında da astronomik fiyat farkı oluşuyor. İyi bir yeni kehribardan yapılan tespih 3 bin dolar ederken, eskisinin fiyatı 25 bin dolara kadar çıkıyor. Çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi olan kehribarın bir de sıkma denilen sentetik çeşidi var. Onun fiyatları da 300 dolardan başlıyor ve 20 bin dolara kadar çıkıyor.

NEDEN DOLAR?
Tespih ustalarında fiyatlar genelde dolar ve euro üzerinden telaffuz ediliyor. Bunun nedeni ham maddelerin yurtdışından dolar ve euro ile temin edilmesi. Ustalar üzerine işçilik bedelini de ekleyip fiyatları oluşturuyorlar.

OLTU TAŞINA İLGİ ÇOK
Bağa, mercan, fildişi gibi malzemelerden üretilen tespihlerin fiyatları binlerce dolar ediyor. Fakat daha uygun fiyatlara ustaların işlediği sanatsal tespihleri almak mümkün. Örneğin Erzurum oltu taşı bakımından oldukça zengin. Ustalar işlenmesi zor olduğu için oltu taşıyla çalışmayı çok tercih etmiyorlar. Yine de özellikle de Erzurum'da oltu taşı işleyen ustalar bulmak mümkün. Bu tespihlerin fiyatları daha makul. İstanbul'daki ustalar ise en çok mors dişi, su aygırı dişi, bağa, kehribar gibi malzemeleri işlemeyi seviyorlar.

MÜCEVHER FİRMALARINDAN TEKLİF YAĞIYOR
Zekai Şenyurt, Hüseyin Çelik, İmdat Kalaycı ve kardeşi Feyzullah Kalaycı Türkiye'de tespih konusunda öne çıkan ustalardan bazıları. Sadece iç piyasaya değil yurtdışına da sipariş yapıyorlar. Kanada, İngiltere ve Almanya'dan oldukça ilgi varmış. Kuveyt ise en çok tespih kullanılan ülkelerden biriymiş. 10 usta Türkiye'den Kuveyt'e göç ederek burada tespih sanatını icra etmeye başlamış. Ustalar pahalı mücevher firmalarından çok sayıda teklif aldıklarını anlatıyorlar. O zaman tespihlerin fiyatı üzerine konan pırlanta, zümrüt gibi değerli taşlarla kat ve kat artıyormuş. Tabii bir de üzerine ustanın işçiliği eklenince astronomik rakamlar kaçınılmaz oluyor.

MAVİ ELBİSEYE FİRUZE SİPARİŞİ
Kadınların tespihe ilgisi de geçtiğimiz iki yıl içinde oldukça arttı. Ustalar özellikle koleksiyon yapan çok sayıda kadın müşterilerinin olduğunun altını çiziyor. Zekai Şenyurt, "Bir müşterimin neredeyse her renkte tespihi vardı. Ancak mavi elbisesine uygun yokmuş. Geçtiğimiz günlerde firuzeden turkuvaz rengi tespih siparişi verdi. Tüm kıyafetlerine uygun tespih taşıyor" diye konuyu özetliyor.

DİZİLERİN ETKİSİ
Dizilerdeki ana karakterlerin tespih kullanması da piyasayı ve ilgiyi arttırıyor. atv'nin sevilen dizisi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 'da Oktay Kaynarca'nın canlandırdığı karakterin elinde sürekli tespih olması gençlerin de merakını arttırmış. Hatta Kaynarca'nın elindeki tespihlerle ustalara gidip "Bunun aynısından yapar mısın?" diyenler de oluyormuş.

EVİNİZDE DEĞERLİ TESPİH OLABİLİR
Tespih özellikle de Osmanlı döneminde en sık verilen hediyelerden biriymiş. Bu nedenle sadece sarayda değil saray dışında da sıkça tespih bulunurmuş. Bugün de evlerde Osmanlı döneminden kalma birçok tespih çıkıyor. Müzayede evi sahipleri ara ara bu tarz örneklerle karşılaştıklarını anlatıyor. Kısacası evinizde bir kenara atılmış bekleyen tespihiniz eski bir kehribar olabilir ve binlerce dolar edebilir.

USTA ÖLÜNCE FİYAT KATLANIYOR
Tespih aynı zamanda iyi bir de yatırım aracı. Malzemelere göre fiyat arttığı gibi ustaların işçiliğine göre de fiyatlar artıyor. Üstelik tespih yapan usta sayısı oldukça sınırlı. 60 yaşından sonra ustaların üretim adetleri de düşüyor. Ustanın vefatının ardından ise fiyatlar beş hatta 10 misline kadar çıkıyor.

GÖRÜŞ: SAMİ TANVERDİ, 32

ÖNCE GİTAR KOLEKSİYONU YAPTIM SONRA TESPİH
"21 senedir motosiklet sürüyorum, elektrogitar çalıyorum. Aynı zamanda sıkı bir yelkenciyim. Koleksiyon yapmaya gitarla başladım. Önce Guns N' Roses'ın gitaristi Slash'in gitarı ve benzeri şeyleri toplamaya başladım. Son yıllarda ise Osmanlı tarihine olan ilgim arttı ve tespih koleksiyonu yapmaya başladım. Özellikle mercan, fildişi gibi malzemeleri seviyorum. Bağa, mamut, safirden yapılan tespihleri de biriktiriyorum. Değerli tespihleri yanımda taşımıyorum. Ama sosyal hayatta 33'lük tespihleri elimde çevirmeyi seviyorum."
Hangi taş ne işe yarıyor?

Oniks taşı:
Olumsuz etkilere karşı kişiyi koruduğuna inanılır. Sinirleri ve heyecan merkezini yatıştırır. Dinlendiricidir. İşitme güçlüklerinde etkili bir taştır.

Kehribar:
Tiroit bezinin çalışmasına yardımcı olur ve guatr hastalığına iyi gelir. Sol elinizde tuttuğunuz zaman vücuttaki elektriği alır.

Oltu taşı:
Pozitif düşünceleri yansıtan çok önemli taşlardan biridir. Gerginlik gideren ve sabır verici özelliği bulunan özel taşlardan biridir.

Firuze (Turkvuaz):
Panzehir özelliği vardır, talih taşı olarak bilinir. Hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Nazara karşı iyi geldiği söylenir.

Mercan:
Solunum açıcı etkisi vardır. Bereket simgesi olan mercanın çoğaltıcı etkisi vardır.

Obsidyen:
Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinçaltındaki blokajları temizler

Kuka:
Bu taşın eldeki bakterileri temizleme özelliği var. Osmanlı'da sarayın belli bölümlerine bu tespih olmadan kimsenin alınmadığı biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbiseme uygun bir tespih lütfen!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN