Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk yıldızları Esra Binbaşı’ya emanet

Türk halkının gururla izlediği Türk Yıldızları artık bir Türk kadınına; Binbaşı Esra Özatay’a emanet. tarihinde ilk kez bir kadın pilot, jet filosunun komutanlığına getirildi. Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesindeki 134. Akrotim Filo Komutanlığı’na atandı Özatay. Esra Binbaşı ve ekibinin yaptığı iş her yiğidin harcı değil. Risk de yüksek, aldıkları haz da. Binbaşı Özatay ve takım arkadaşlarıyla buluştuk. Bakın neler anlattılar...

Giriş Tarihi: 16.10.2016
Türk yıldızları Esra Binbaşı’ya emanet

Pilot Binbaşı Esra Özatay, Karadenizli esnaf bir baba ile ev kadını bir annenin dört çocuğunun en büyüğü. Hava Harp Okulu'na kız öğrencilerin alınması kararıyla asker olmayı daha küçük yaşlarda kafasına koymuş. Hayallerinin peşinden gitmiş ve 18 yıldır Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde. Son iki yıldır da Türk Yıldızları'nda. Esra Binbaşı önce bu timin ilk kadın pilotu oldu. Bugün ise 8 Eylül'deki atamayla timin ilk kadın komutanı olarak hepimizin göğsünü kabarttı. O cesur bir asker ama aynı zamanda iki çocuk annesi... Esra Özatay ve timiyle Konya'daki üslerinde bir araya geldik. Bizi gösterilerin sunucusu kendi deyimiyle anlatıcısı Üsteğmen Selim Şensoy karşıladı. En ince detayına kadar büyük bir titizlikle bilgilendirdi bizi. Bıkmadan usanmadan sorularımıza yanıt verdi. Sonrasında akrotimin eğitim uçuşlarını izledik. Motorun çalıştırılmasından inişlerine kadar tüm süreçlerine tanıklık ettik. Muhteşem gösterilerinde sıradan bir göz olarak zaman zaman gözlerimizi kapattığımız anlar oldu. Türk Yıldızları'nın gösterisi bize sanki bir sanat etkinliğindeymişiz hissi veriyor. O kadar inanılmaz o kadar çarpıcı. Aslına bakarsanız bir sanat gösterisinde olan sunucu, müzik, teknik ekip hepsi var... İzlediğimiz savaş uçaklarıyla yapılan bir sahne şovu adeta. Ama bu gösteri, çok riskli. Her biri çok yetenekli. Uçmak onlar için bir yaşam biçimi, attıkları her adıma dikkat ediyorlar, disiplinli bir hayat olmazsa olmazları. Onlar jet yani süpersonik (savaş uçağı) yüksek performanslı yedi uçakla bu kategoride gösteri yapan dünyanın tek timi. NF-5 uçaklarıyla gösteri yapan akrotimin komutanı Esra Binbaşı ve timini yakından tanıyalım istedik...
- Türk Yıldızları'na katılabilmenin şartlarından kısaca bahsedebilir misiniz?
- En az 450 saatlik uçuşunuz olmalı. Bu bireysel bir çalışma değil. O nedenle timin gösterilerindeki bütünlük ortaya çıkıyor. Birimizin en ufak hatası iki veya üç kişiyi etkileyebilir. Hatta yere yakın gösterileri yüksek süratle yaptığımız için aksiliklerle sonuçlanabilir. O nedenle ekip işbirliğine sahip olmak, takım ruhunu taşıyabilmek büyük önem taşıyor. Türk Yıldızları'ndaki arkadaşlarımızın hepsi savaş pilotu. Ben de 1998 Hava Harp Okulu mezunuyum. Çeşitli filolarda pilot olarak görev yaptım. 2010 yılından itibaren F5'te öğretmen pilotum. 2014'te F5'lerin görevine son verilmesiyle kendi isteğimle filoya katıldım.
- Asker olarak hedefiniz neydi?
- Uçmayı çok seviyorum. Daha Hava Harp Okulu'ndayken hedefim savaş pilotu olmaktı. Jet motoru ve yüksek manevra kabiliyeti olan bir uçakla ancak savaş pilotu olduğunuzda uçabilirsiniz. Cumhuriyetin kuruluşunda ulu önderin gösterdiği yol o kadar güzel ki... Bırakın kadın savaş pilotunu, kadın pilotun bile çok az olduğu dönemde Sabiha Gökçen savaşa gönderilen ilk kadın pilottu. En yakın emsallerimiz 1990'lı yıllarda bu görevi bir kadına verdi. olarak vizyonu çok açık, kabiliyetleri yüksek olan bir toplumuz.
- Türk Yıldızları'nı nasıl tarif ediyorsunuz? Bir tutku mu ya da bir yaşam biçimi mi?
- Vatana hizmetin en güzel yolu bu. Şanslı olduğum taraf, bu işi uçarak yapıyorum. Gökyüzüne baktığında Türk insanının duyduğu gurur var ya... "Bunları bizim çocuklar yapıyor" demeleri ve kendilerini güvende hissetmeleri müthiş. Gösterilerimize gelince, apayrı bir heyecan; harekat görevi gibi. Barışta, savaşmak gibidir aslında. Gösteriyi izleyenler arasında yüreği kabarmadan o meydandan ayrılan olmaz. Herkesin elinde kırmızı beyaz bayrağımız dillerde marşlarımız, müziklerimiz. Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü Türk bayrağı ve Atatürk'ün imzasını taşıdığımız uçaklarla resmediyoruz diye de açıklıyorum bunu. Vatanımızı en iyi şekilde temsil etmek için uğraşıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Sekiz yıldır timdeyim. Solo lider olarak uçuyorum. Esra Binbaşı'yı, timin bir üyesi olarak görüyorum; burada kadın ve erkek ayırımı yapmıyoruz. Liyakatın olduğu bir yerde bu işi yapabilecek kapasitede olması gerekiyor. Kendisi de o seviyeye gelebilmiş, bu yeterliliğe sahip bir tim üyesi. Biz bir ekibiz ve ekip işi gereği birbirimize her zaman destek olmalıyız. Türk halkının gururla izlediği Türk Yıldızları artık bir Türk kadınına; Binbaşı Esra Özatay'a emanet. tarihinde ilk kez bir kadın pilot, jet filosunun komutanlığına getirildi. Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesindeki 134. Akrotim Filo Komutanlığı'na atandı Özatay. Esra Binbaşı ve ekibinin yaptığı iş her yiğidin harcı değil. Risk de yüksek, aldıkları haz da. Binbaşı Özatay ve takım arkadaşlarıyla buluştuk. Bakın neler anlattılar... vatanını korumak için uğraştığı gibi.
- Bir kadın olarak uçuş sırasında tedirgin olduğunuz anlar oldu mu?
- Bunun kadını erkeği yok; tamamen şahsi bir durum. Erkekler arasında da ölümden korkup bu işi yapamayanlar ya da fizyolojik olarak yetersiz diyebileceklerimiz var. Kadınlar arasında da... Burada tamamen kişisel özelliklere, bu işe bağlılığına istek ve saygısına bakmak lazım.
- Yaptığınız iş fizik güç gerektiriyor mu?
- Böyle diyemeyiz. Uçuş sırasında kendi ağırlığınızın yedi katına kadar bir ağırlık üzerinize biner; yani yer çekimi etkisiyle. Bunun da bazı fizyolojik etkileri vardır. Mesela ben 60 kiloyum. 5 G (Gravity) çektiğinizde 300 kiloya kadar bir ağırlık tüm vücuduma eşit olarak biner. Sizin kan dolaşımını uygun şekilde kontrol edebiliyor olmanız lazım. Aksi halde bilinç kaybına kadar birtakım istenmeyen sonuçları olabilir. Kendi şahsi performansınızı yüksek tutmanızla alakalı bir durum.
- Komutan olmanız size de sürpriz oldu mu?
- Sürpriz değil. Mezun olduktan sonra, herhangi bir fark gözetmeksizin bütün sorumlulukları aynı şekilde üstleniriz. Türk Hava Kuvvetleri'ndeki bir pilotun kariyer planlaması için bu normal bir süreç. Burada size kadın gözüyle bakılmaz. Bu imkanlar kadın olduğum için sağlanmadı. Mesleğe ve göreve bakış açınız biliniyor, zaten sistemin parçasısınız. Komutan olmadan önce de arkadaşlarımızla birlikte çok görevler yaptık. Sıra gelince nöbeti ben aldım. Bizim için normal yani.
- Sorumluluklarınız hangi boyutta arttı?
- Bir ilk olması, özellikle de Türk Yıldızları filosunda olması çok güzel bir sorumluluk. Ağır bir sorumluluk. Komutan olmamla ekibin içinden çıkmış değilim. Halen timin bir parçası olarak dört numara uçuyorum. Buradaki herkes yüksek risk altında, işini isteyerek yüksek motivasyonla yaptığından, bu iş benim için çok kıymetli.
- Hem ilk kadın akrotim pilotu hem de ilk filo komutanısınız... Adınız tarihe yazılacak. Nasıl bir his?
- Türk Yıldızları'nın amacı, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etmek. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birliğini ve beraberliğini anlatmak, Türk Hava Kuvvetleri'nin gücünü ve yeteneklerini göstermektir. Bugünkü filomuz, Türkiye'nin yedinci akrotim filosu. Emekle oluşturulmuş çok güzel bir marka. Halkın gönlünde o kadar güzel bir yere sahip ki, gökyüzünün milli takımı ünvanı verilmiş... Böyle bir filonun komutanı olmanın bir asker olarak gururunu yaşıyorum. Ve görevinizi en güzel şekilde yapmanız gerekiyor.
- Peki bu konuda dünyada da ilk misiniz?
- Geçmiş yıllarda hatırladığım kadarıyla ABD Hava Kuvvetleri'nde jet filosunun bir kadın komutanı oldu; o nedenle dünyada ilk değilim.
- Filo komutanı olarak yeni hedefleriniz, planlarınız var mı?
- Bu görevi ileriye taşımak ve hakkını vererek benden sonrakine devretmek. Türk Yıldızları'nın 25 yıllık köklü bir geçmişi var. 2017'de 25. yılımızı kutlayacağız. Bununla birlikte, Türk insanının bizim yapacağımız gösterilere ihtiyacı var. Bizi izlediklerinde Türk ordusunun güçlü, birlik ve beraberlik içinde olduğunu görüyorlar. Toplum olarak böyle gururları yaşamaya çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türk yıldızları Esra Binbaşı’ya emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN