Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücut yedek parçalarına bakanlık onayı

Giriş Tarihi: 9.1.2013 11:24 Güncelleme Tarihi: 9.1.2013 11:34

, kalp, ortopedi, beyin cerrahisi gibi birçok alanda kullanılan tıbbi cihazlar için daha sıkı bir kontrol mekanizması uygulayacak.

Bakanlık uzmanlarının onayı bulunmayanlar Türkiye'de en büyük alıcı konumundaki Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) geri ödeme listesine alınmayacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbı Cihaz Daire Başkanı uzman Dr.İsmet Köksal, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası'nda (TİTUBB) kaydı olmayan tıbbi cihazların SGK tarafından geri ödenmediğini anımsattı. Bugüne kadar bu sisteme kaydın beyan esasına dayalı olduğunu, gerek endikasyon gerekse etkinlik yönünden firmaların ileri sürdüğü kanıtların geçerli kabul edildiğini anlatan Köksal, şunları belirtti:

''Tıbbi cihaz sektörüyle ilgili dünyada oturmuş bir sistem yok. İlaçta maliyet etkinlik ile ilgili bir sistem oturmasına rağmen tıbbi cihazda bu sağlanabilmiş değil. Bir tıbbi cihazın endikasyonu ya da fiyatı gibi konularda standart bir sistem işlemiyor. Ülkemizde geri ödeme kurumu SGK kurumuzda TİTUBB'a kaydedilen ürünleri geri ödüyor. Ancak bugüne kadar bu sistem beyana dayalı işliyordu. Bundan sonra uygulamaya konulacak sistemle bakanlığımızın uzmanlarınca yapılacak inceleme sonrası bu kayıt mümkün olabilecek.''

''GEREKİRSE İNCELEMEYİ ÜNİVERSİTELER YAPACAK''

Bu incelemenin gerekirse üniversitelerce de yapılacağını ifade eden Köksal, bunun için 15 üniversite ile protokol aşamasında olduklarını bildirdi.
Köksal, ''Bu hasta güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Artık daha güvenilir ve kanıta dayalı cihazların kullanılması mümkün olabilecek'' dedi.

PİYASADAKİLER İNCELENECEK

Köksal, piyasadaki tıbbi cihazların belirli bir standarda oturtulması için incelemeler yapılacağını belirtti. Bu incelemelerin ilk etapta beyin cerrahisi ve ortopedi alanındaki tıbbi cihazlara yönelik olacağını ifade eden Köksal, şunları kaydetti:

''Bu ürünler piyasadaki 1 milyon 300 bin cihazın yüzde 30'unu oluşturuyor. Her iki ürün grubu da yüksek risk grubunda yer aldığı için seçtik. İnceleme sonucunda belki bazı ürünler toplatılacak, belki de bazılarının ülkeye girişi engellenecek. Belirli uzmanlık alanlarına yönelik bu inceleme Türkiye'de ilk olacak.''

Köksal, söz konusu ürünlerle ilgili kuruma ihbar niteliğinde bildirimde de bulunulabileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücut yedek parçalarına bakanlık onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN