Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce doktora sonra ya

Demir, kükürt, kalsiyum, magnezyum, , ve bikarbonat gibi larca zengin olan ve bu nedenle bazı larla iyi gelen lar üzerine kurulan lara gitmeden önce mini bir yaptırılmasını öneren uzmanlar, böylelikle sağlık açısından risklerin ortadan kalkacağını belirtiyor.

Giriş Tarihi: 21.1.2013 12:00 Güncelleme Tarihi: 21.1.2013 12:07

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sami Hizmetli, lara gitmeden önce ''mini bir '' yaptırılmasının sağlık açısından riskleri ortadan kaldıracağını söyledi.

Prof. Dr. Hizmetli, demir, kükürt, kalsiyum, magnezyum, , ve bikarbonat gibi larca zengin olan ların, bazı lara iyi geldiğini belirtti. Şifalı sulardan, üzerlerine kurulan kaplıcalar vasıtasıyla insanların faydalandığını ifade eden Hizmetli, ancak bu şifalı sulardan bilinçsiz şekilde yararlanma isteğinin bazı sıkıntılara yol açtığına dikkati çekti. Mutlaka hekim kontrolünün ardından kaplıcaya girilmesi gerektiğini vurgulayan Hizmetli, şöyle konuştu:

''Çok sağlıklı olabiliriz ama iç organlarımızda bir enflamasyon olabilir. Daha önce geçirdiğimiz iltihabi bir rahatsızlığımız bulunabilir. Basit bir sinüzitte bile çok fazla termal etkiye maruz kaldığınız zaman olumsuz sonuçlar çıkabilir. Yine vücuttaki kronik iltihaplanmalar tetiklenebilir. Bu nedenle mutlaka mini bir check-up yaptırdıktan sonra kaplıca suyuna girilmeli. Yani kardiyovasküler sistem, kalp sistemi ve dahili sistem tetkik edilmeli. Eğer kontrollerde sıkıntı yoksa kaplıca suyuna girilmeli.''

Prof. Dr. Sami Hizmetli, 65 yaş üstünde olanların ise her yönden tetkiklerinin kapsamlı bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. Aksi halde bilinçsizce kaplıca suyunda şifa arama isteğinin istenmeyen sonuçlar doğurabileceğine işaret eden Hizmetli, ''Hipertansiyon, kalp yetmezliği olan hastalarda beyin kanaması veya beyin tıkanması olabilir. Yine varis ve diğer damar dolaşımı bozukluğu olanlarda damar tıkanıklığı yaşanabilir. Bazen de ölümlere kadar giden sonuçlar ortaya çıkabilir'' diye konuştu.

İnsanların kaplıcalara şifa aramanın yanı sıra dinlenmek için de gittiğini anlatan Hizmetli, sorumlu hekim bulunduran kaplıcaların tercih edilmesini önerdi.

20 DAKİKADAN FAZLA SUDA KALMAYIN

Kaplıca suyunda uzun süre kalmanın da faydayı artırmadığını dile getiren Hizmetli, ''Kaplıca suyunda ortalama 10-20 dakika kalınmalı. Vücut bu sürede gerekli mineralleri alıyor. Bu nedenle uzun süre kalmanın bir anlamı da yok. Uzun kalınca vücut sadece fazla ısı almış oluyor. Çok fazla ısıya maruz kalmak da vücuda zararlı olabilir. Bu nedenle günlük 1-2 kür alınabilir ama her kür için süre 20 dakikayı geçmemeli'' dedi.

Prof. Dr. Hizmetli, iltihabi romatizmal hastalıkların akut döneminde kaplıca tedavisini önermediklerini ve bu dönemde her türlü sıcak uygulamanın riskli olduğunu da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce doktora sonra kaplıcaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN