Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her ya bir geliyor

, güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak için ''Aşı Takip Sistemi'' kurarak her aşıya bir verecek.

Giriş Tarihi: 26.1.2013 14:36 Güncelleme Tarihi: 26.1.2013 14:36
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Takip Sistemi ile ilgili bilgi verdi. İlaç Takip Sistemi'nde olduğu gibi her aşıya ''karekod'' denilen bir verileceğini bildiren Torunoğlu, bu sayede aşıların her aşamada izleneceğini, bir çocuğa hangi aşının yapıldığını anında belirlenebileceğini söyledi.

Aşının nakli ve korunması sırasında sahip olması gereken ısının merkezden takip edileceğini anlatan Torunoğlu, şu bilgileri aktardı:

''Ülkemizde 9 bin 500 civarındaki aşı uygulama noktasındaki depolama ve saklama yerinde dakikada bir ısı ölçümü yapılacak. Bu değerler merkezdeki izleme birimine gidecek. Ani ısı değişimlerinde sistem otomatik SMS atacak. 'Isı değişimi var önlem al' diyecek. Mesaj önce direkt aşı sorumlusuna gidecek. Burası gerekeni yapmazsa bir üst yönetici uyarılacak. Böylece anında bilgi sahibi olup gereken önlem alınabilecek. Aşı kullanılamaz hale geldiyse hemen yok edilecek.''

Sistem sayesinde hem aşıların ısı değişimlerinden zarar görüp israf edilmesinin önleneceğini hem de insan kaynaklı hataların sıfıra ineceğini vurgulayan Torunoğlu, dünyada ilk kez Türkiye'de uygulanacak sistemle ilgili Dünya Sağlık Örgütü'ne de bilgi verildiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her aşıya bir kimlik numarası geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN