Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yüzüyle 1 yılı geride bıraktı

Giriş Tarihi: 29.1.2013 16:09 Güncelleme Tarihi: 29.1.2013 16:12

'nde Türkiye'nin ilk yapılan , yeni yüzüyle bir yılını doldurdu.

Acar'ın yeni yüzüyle bir yılını geride bırakması dolayısıyla üniversite yerleşkesi içindeki Akdeniz Restoran'da tören düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtcephe, törende yaptığı konuşmada, bir yıl önce gerçekleştirilen ile elde edilen başarının yıl boyunca dünya tarafından konuşulduğunu söyledi.

Kurtcephe, 2012 yılının hem 'a hem de Akdeniz Üniversitesi'ne uğur getirdiğini kaydederek, bir yıl içinde gerçekleştirilen başarılı operasyonların Akdeniz Üniversitesi'nin dünyada ve Türkiye'deki saygınlığını daha da artırdığına dikkati çekti.

Başarılı çalışmalar neticesinde Japonya'dan, Amerika'dan, birçok ülkeden bilim insanlarının işbirliği için Akdeniz Üniversitesi'nin kapısını çaldığını dile getiren Kurtcephe, ''Bu süre zarfında bilim liginin süper ligi olgusu haline geldik'' dedi.

Bir yılda Uğur Acar'ın da hayatının değiştiğini söyleyen Kurtcephe, Uğur'un yılda iki defa doğum günü kutladığını, birincisinin kendi doğum günü, ikincisinin ise yeni yüzüne kavuştuğu gün olduğunu ifade etti.

''5 YIL İÇİNDE SİNİRLER DAHA DA GELİŞECEK''

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. da Türkiye'nin ilk yüz nakli operasyonunda bir yılı geride bıraktıklarını hatırlatarak, mutlu olduklarını söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıl önce ilk çift kol naklinin yıl dönümünü kutladıklarını anlatan Özkan, ''Bugün de Türkiye'nin ilk yüz naklinin birinci yıl dönümü pastasını kesiyoruz, gururluyuz. Diğer hastalarımıza da sağlıklarına kavuşturursak mutlu olacağız'' diye konuştu.

Nakil için ilk bir yılın çok önemli olduğuna değinen Özkan, bundan sonraki süreç için durumun daha rahat olduğuna işaret etti. Uğur Acar'ın yüz mimiklerinin 5 yıl içinde daha da oturacağını vurgulayan Özkan, ''Sinirler duyusal olarak yüzde 90-95 oranında çalışıyor. 5 yıl içinde bu sinirler daha da gelişecek'' dedi.

Uğur Acar'ın sağlığı konusunda ciddi bir sorun yaşayacağını sanmadıklarını vurgulayan Özkan, hastanın kendisine çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Acar'ın yüzüne ikinci bir operasyon yaptıklarını, bir daha müdahale etmek istemediklerini dile getiren Özkan, ''Yüzündeki kaba hareketleri görüyorsunuz, ancak yüzdeki 22 kasın da yerine oturması gerekiyor. Bu da 2, 3 belki de 5 yılda gerçekleşir'' diye konuştu.

Özkan, daha sonra yüz nakli olan Turan Çolak'ın sağlık durumunun da iyi olduğunu, en ufak sorun bile yaşamadıklarını bildirdi. Özkan, bağışlar olduğu sürece yüz nakillerinin yapılabileceğini kaydetti.

HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA KATKI YAPMAYA DAVET ETTİ

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar da 1 yılda hayatının çok değiştiğini işaret etti. Ömer Özkan başta olmak üzere tüm ekibe teşekkür eden Acar, tedavi sürecinin devam ettiğini kaydetti. Organ bağışının önemini vurgulayan ve herkesi organ bağışına katkıda bulunmaya davet eden Acar, ''Bir bağışla hayatım değişti, daha fazla topluma karıştım, daha önemli kişilerle buluştum. Hiç ummadığım bir anda nakil oldum, çok mutluyum. Benden daha mutlu birisi yoktur. Bugün biz, belki de yarın siz mutlu olabilirsiniz. Bu doğrultuda organ bağışına ilginin artması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Bundan sonraki hayatı için herhangi bir plan yapmadığını dile getiren Acar, hayatı akışına bıraktığını söyledi. Evlilikle ilgili soruya ise Acar, bu yönde bir düşüncesinin olmadığını belirtti.

Bir gazetecinin, Acar'a psikolojik tedavisi konusunda çalışma yapılıp yapılmadığı ile ilgili soru üzerine Rektör Kurtcephe, Acar'ın durumunun iyi olduğunu, hatta başka hastalara moral verdiğini anlattı. Rektör Kurtcephe, daha sonra Acar'a gri renkte takım elbise hediye etti. Toplantıya siyah takımla gelen Acar, Rektör Kurtcephe'nin hediye ettiği takım elbiseyi giyerek, toplantıyı sürdürdü. Konuşmaların ardından üzerinde uğur böceği, nazar boncuğu bulunan ve ''yeni yüzün uğur getirsin'' yazılı pasta kesildi.

Uşak'ta intihar sonucu 21 Ocak 2012 tarihinde beyin ölümü gerçekleşen 34 yaşındaki Ahmet Kaya'nın yüzü, Akdeniz Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatla Uğur Acar'a nakledilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yüzüyle 1 yılı geride bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN