Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"tur, ıslatır" demeyin

Giriş Tarihi: 18.3.2013 17:22 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 17:23

Normalde lar 4 yaşında idrar kontrolü sağlıyor ancak , çocukluk döneminde sık rastlanan problemler arasında. Sorun, basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi böbrek yetmezliğinin bir sinyali de olabilir.

Çalışmalar, 5 yaşındaki erkek ların %20'si, kızların %21'inin, yaşı 12 olan erkeklerin %5'i, kızların ise %4'ünün gece idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını gösteriyor.

Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma oranlarının ise kızlarda %6, erkeklerde %3,8 olduğunu belirten Ankara Üniversitesi'nden Çocuk Üroloğu Prof. Dr. Tarkan Soygür, sorunun basit bir gelişimsel veya doğuştan olan bir anatomik problemden kaynaklanabileceğini söyledi.

Soygür, yaşla beraber azalsa da iyileşmeyen idrar kaçırmanın hem anne-baba hem de çocukta psikolojik problemlere yol açabileceğini vurgulayarak, sorunun kendiliğinden geçmesini beklemenin yanlış olduğunu söyledi: "Bu problemle yüz yüze olan aileler öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalışmakta ve başarılı olamamaktadırlar. Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler. Altını ıslatma probleminin hem çocuk hem ailede sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarması tedavi gerekliliğinin en önemli göstergesidir. Tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları çalışmalarla gösterilmiştir."

Tedavi sonrası psikolojik sorunlarda da okul başarısızlığında da hızlı bir düzelme görüldüğünü aktaran Soygür, "Sorun, alt idrar yollarının fonksiyonel bozuklukları veya böbrek yetmezliğine kadar gidebilen idrar yollarının bazı önemli hastalıklarının da belirtisi olabilir " uyarısında bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çocuktur, ıslatır" demeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN