Türk cerrahlardan tarihi başarı

Giriş Tarihi: 2.4.2013 17:01 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 17:23

Medical Park Gaziantep si, Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde başarılı bir a imza atıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan'ın gerçekleştirdiği operasyonda, hastanın tüm ı vücut dışında bir rezervuarda toplandı ve tüm vücut dolaşımı 36 dakika boyunca durdurularak hastanın beynine doğru giden ölümcül edildi.

geçiren 56 yaşındaki Fadıma Yalçın, saniyelerin önemli olduğu bir la toplam 5 buçuk saat süren ameliyatın ardından hayata tutundu. Operasyonun bir bölümünde hastanın tüm ı boşaltılarak belli dereceye kadar soğutuldu ve tüm dolaşımı dahil yaşamı 36 dakika boyunca durduruldu.

VE BULANTI ŞİKÂYETİYLE GİTTİ

Şiddetli göğüs ağrısı ve şik'yeti ile ye giden Fadıma Yalçın'a 'Tip 1 Aort Anevrizması' i konuldu ve acil olarak Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine sevk edildi. Yapılan değerlendirme ve tetkikler sonucunda hastanın aort damarında yırtılma meydana geldiği, oluşan yırtığın beyne doğru ilerlediği tespit edildi. Yırtığın beyne doğru ilerleyişinin durdurulması için doktorlar ameliyata karar verdi.

Dr. Mustafa Bilge Erdoğan, "Ameliyat sırasında yırtığın ilerlediği ve beyin damarlarını da içine aldığını gördük. Bu nedenle açık kalp ameliyatlarında nadiren tercih edilen zor ve yüksek riskli bir yöntem olan vücut sıcaklığının belli dereceye düşürülerek tüm kanın boşaltılması ve dolaşımın tamamen durdurulması yöntemine karar verildi. Bu yöntemde hastanın vücudu belli bir dereceye kadar soğutularak yaşamı tıbben bir süre durduruluyor." diye açıklamalarda bulundu.

36 DAKİKA BOYUNCA YAŞAMINI DURDURDULAR

Bu yöntemin kullanıldığı hastalarda görülebilecek en büyük riskin organlarda ve özellikle de beyinde oluşabilecek kalıcı hasarlar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Literatürde belirtilen güvenli süre en fazla 60 dakikadır. Biz ise işlemi 36 dakikada gerçekleştirdik ve toplam 5 saat 30 dakikada operasyonumuzu tamamladık." dedi. Hekimin anlattıkları karşısında duygulanan hasta Yalçın, kendisini hayata yeniden gelmiş gibi hissettiğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk cerrahlardan tarihi başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN