Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günde en az 20 dakika güneşe çıkın

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Türel Ermertcan, ile için önem taşıyan ndan günde en az 20 dakika yararlanmanın yeterli olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 11.4.2013 16:58

Prof. Dr. Türel Ermertcan, na koruma olmaksızın maruz kalmanın ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

Güneş ışınlarının, sık görülen cilt kanserine neden olabileceğini hatırlatan Ermertcan, "Deri kanserleri, güneşin zararlı etkileri nedeniyle artık erken yaşlarda karşımıza çıkıyor. Özellikle bebeklik, çocukluk çağından itibaren ailelerin bu konuda çok dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor" dedi.
Günün belirli saatlerinde güneşe çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Türel Ermertcan, şöyle konuştu:

" ve için hayati önem taşıyan ndan günde en az 20 dakika yararlanmak sağlık açısından yeterli. Gün ışığını da sabah veya akşam saatlerinde almamız gerekiyor. Yaz aylarında, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında kesinlikle güneşe çıkmamalı, çocuklarımızı da çıkarmamalıyız. Gölgede oturuyoruz, korunuyoruz diye bir şey yok. Gölgede dahi güneş ışığını alıyoruz. En iyi korunma yöntemi dışarı hiç çıkmamak, hatta pencere camından bile güneş ışığına maruz kalıyoruz. Uzun kollu giysiler tercih edilmeli, güneş gözlüğü ve geniş şapka takılmasının yanı sıra güneş koruyucu kremler kullanılmalı."

"GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMA ERKEN YAŞTA BAŞLAMALI"

Prof. Dr. Türel Ermertcan, deri kanseri gelişiminin, bebek çağından itibaren maruz kalınan güneş ışınları ile yakın ilişkisi bulunduğunu bildirdi. Güneşten korunma alışkanlığının erken yaşta kazanılmasının önemine işaret eden Ermertcan, şunları kaydetti:

''Bebeğin güneş ışınlarından korunması, gelecekte kanser oluşması riskini azaltıyor. Çocukların, güneş ışınlarından daha fazla korunması şart. Çocukluk yaşından itibaren aldığımız güneş ışınları ileride hem kanser açısından, hem de yaşlanma açısından risklidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günde en az 20 dakika güneşe çıkın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN