Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalarına tedavisi

Giriş Tarihi: 18.4.2013 12:07

Federasyonu el Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan Kavaklı, nı ilaç kullanmaktan kurtaracak ne 2014 yılı itibariyle başlayacaklarını söyledi.

Kavaklı, Çeşme'de bir otelde düzenlenen 10. Ulusal Kongresi'nin ardından, hastalıkla ilgili yeni gelişmeler ve tedavi yöntemleri hakkında gazetecilere bilgi verdi.

nda sorun olan hemofili hastalığıyla ilgili tedavisinin 2 yıl önce İngiltere'de başlatıldığını ve başarı ile sürdürüldüğünü ifade eden Kavaklı, bu hastalara şu anda geçici tedavi uygulandığını dile getirdi. Kanamayı durdurmak için kullanılan ilaçların kesin çözüm olmadığına dikkati çeken Kavaklı, şöyle konuştu:

"Hemofili ömür boyu süren bir hastalık. Türkiye'de 5 bin hemofili hastası var. Eğer başarılı olursa hastanını tamamen iyileşmesi söz konusu olacak. Hastalara umut ışığı olacak gen tedavisine 2014'te başlayacağız. Etik Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınmasından sonra çalışmalara başlanacak. Yıl sonuna kadar işlemlerimizi tamamlayacağız. Sonra gönüllü hasta bulacağız. Gönüllülerin 18 yaşından büyük ve ağır hasta olması gerekiyor. Kuşkusuz bu tedavinin bazı riskleri var. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar başarılı gidiyor. 2014 yılı başından itibaren gen tedavisini deneme aşamasına geçmeyi umut ediyoruz."

Gen tedavisine alınacak gönüllü sayısının 10 kişi ile sınırlı olacağına işaret eden Kavaklı, tedavinin yaklaşık 2 yıl süreceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hemofili hastalarına gen tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN