Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çok neremizi yaptırıyoruz?

Türkiye'nin haritasını çıkaran Op. Dr. Serkan Dinar, Karadeniz bölgesinde nin, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da , yağ alma ve meme küçültme larının yaygın olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 12:41 Güncelleme Tarihi: 7.5.2013 14:29

Haritaya göre, Ege'de göğüs büyütme ve liposuction, Akdeniz'de güneşin yoğun etkileri nedeni ile cilt lekelerinin tedavisine yönelik hücre spreyi tedavisine yoğun talep görülüyor. Marmara Bölgesi'nde tüm operasyonlar yoğun ilgi görüyor. Ayrıca, Marmara Bölgesi'nde kadınlar kadar erkekler de estetik operasyon, özellikle saç ekimi yaptırıyor.

Op.Dr. Serkan Dinar, Karadeniz Bölgesi'ndeki yoğunluğunu genetik geçişe bağlarken, Anadolu'da görülen , yağ aldırma ve meme küçültme operasyonu yaygınlığının hayvansal gıdadan zengin beslenmeye, fazla çocuk doğurmaya ve emzirmeye bağlı olduğunu aktarıyor.

Türkiye'nin batısında estetik operasyonları daha çok dış görünüşe bağlı olarak tercih ediliyor. Ege Bölgesi'ndeki deniz ve güneşle iç içe geçen yaşam tarzı, Egelileri meme büyütme ve estetik amaçlı liposuction larına yönlendiriyor.

Akdeniz Bölgesi'nde güneşin tahrip edici etkisi nedeniyle ciltte lekelenme, Hatay, Tarsus, Adana bölgesinde vitiligo gibi cilt hastalıklarında yaygınlık nedeniyle hücre spreyi ameliyatları lazer tedavileri ve yine deniz kıyı şeridi olması nedeniyle meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları yaygın olarak talep görüyor.

MARMARA, TÜRKİYE'NİN ESTETİK MERKEZİ

Marmara Bölgesi'nde en sık yapılan ameliyatlar burun estetiği, meme büyütme, meme dikleştirme, liposuction olarak dağılım gösteriyor. Ayrıca, kadınların ekonomik bağımsızlığının daha yüksek olduğu bu bölgede ile ilgili yüz germe, , dudak dolgusu gibi işlemler yaygın uygulanıyor. Marmara Bölgesi'ni diğer bölgelerden ayıran bir başka unsur ise erkelerin de estetik operasyonlara sıcak baktığı bir bölge olması. Özellikle saç ekiminin yaygın yapıldığı Marmara Bölgesi'nde erkeklerin kadınlar kadar talep gösterdiği bir diğer uygulama ise, liposuction.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çok neremizi yaptırıyoruz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN