Sağlıklı kalp için hergün için

Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, , , gibi elektrolitlerin kalp kası hücreleri içinde ve kan damarları içinde mevcut olduğunu belirterek, kalbin çalışması sırasında ihtiyaç olduğunda da damarlarda dolaşan kandan hücre içine alındığını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.6.2013 13:16 Güncelleme Tarihi: 11.6.2013 13:23
Beşoğul, yaptığı yazılı açıklamada, kalbin bir çizgili kas kitlesi olduğunu ve kol, bacak, göğüs kasları gibi çalışmak için de bazı , , gibi elektrolitlere ihtiyaç duyduğunu belirterek, elektrolitlerin kalbin ritim düzenini sağladığını kaydetti.

Elektrolitlerin, sistematik şekilde kalpte düzenli bir ritim oluşmasını sağladığını ifade eden Beşoğul, şu bilgileri aktardı:

"Kandaki seviyesinin azalması veya eksikliği bu ritmi bozar. Bu bozulma sonucunda kalpte aşırı hızlanma ve akabinde kalp durması ile sonuçlanabilir. Bu, kalp krizi demektir. Bu elektrolitlerden magnezyum elektrolitinin eksikliği kalp krizini tetikler. Sporcularda, şeker hastalarında, yaşlılarda, besin eksikliği olanlarda ve hepsinden önemlisi de kalp hastalarında özellikle de kalp ameliyatı olmuş hastalarda kan serumu düzeyi düşük olabilir."

Kalp damarlarında hiçbir tıkanıklık olmayan genç sporcuların veya doktor kontrolündeki kişilerin, kalp damarları tıkalı olmadığı halde sauna gibi ortamlarda aşırı terleme sonucu ani kalp krizi geçirmesinin magnezyum elektrolitinin eksikliğinden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Beşoğul, bu nedenle sauna sonrası içilmesinin önerildiğini kaydetti.

KALP AMELİYATINDA MAGNEZYUMUN ETKİSİ

Prof . Dr. Beşoğul, bir bilim adamı olarak yaptıkları ve uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış olan çalışmalarında kalp ameliyatlarında bile magnezyum verilmesiyle kalbin kendiliğinden çalışmasının sağlandığını ortaya koyduklarını belirterek, yurt dışında yapılmış olan başka bilimsel çalışmalarda da magnezyumun kalp krizi anında damar yoluyla verilmesinin kalp hasarını azalttğını kaydetti.

Beşoğlu, magnezyumun ayrıca kanın pıhtılaşma oranını azaltması, depresyonu azaltıcı etkisi, yorgunluk ve halsizliği azaltması gibi faydaları olduğunu ifade etti.

Böylesine önemli bir elementi besinlerle aldıklarını, ancak beslenme bozukluğu veya şeker hastalığı olanlarda belli periyodlarda kan magnezyum düzeyine baktırmak gerektiğini belirten Beşoğlu, şunları kaydetti:

"Beslenme bozukluğu olmayanların ise günde bir veya iki adet maden suyu içmesi bu açıdan tedbir sağlar. Tansiyon yüksekliği yapabileceğini düşünenlerin aksine tansiyon ilacı kullananlarda bile sıkıntı yaratmamaktadır. Kalp yetmezliği yoksa kalbin ve damarların çalışmasını düzenleyeceğinden dolayı, zarar yerine fayda sağlar. Kalp yetmezliği olanlarda ritmin düzeni için damardan serumla magnezyumu verilmektedir. Antrenörlerin sporcularına magnezyum içeren çiğneme tabletleri vermelerinin nedeni budur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı kalp için hergün maden suyu için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN